Українські медійниці опублікували відкриту заяву, адресовану владі, в якій засудили поведінку новообраного депутата Макса Бужанського. На думку тих, що підписали документ, вислів, який він використав щодо журналістки НВ Ольги Духніч, сексистський, образливий та принижує честь і гідність.
Нагадаємо, Макс Бужанський назвав журналістку «Нового времени» Ольгу Духніч «тупою вівцею». Про це він написав у своєму Telegram: «Чергова тупа вівця, яка представляється журналісткою одіозного ЗМІ НВ, в інтерв’ю з представником “Слуги народу” заявила, що я ностальгую за СРСР і “часами Януковича”. Розумію, що деякі колеги надто стримані, щоб називати речі своїми іменами, тому допоможу їм. Тупа вівця з одіозного ЗМІ».
Представниці ЗМІ стурбовані тим, що цей інцидент не отримав належної реакції влади. Вибачень політика після нього не було. Як і чіткого пояснення від однопартійців: з одного боку, вони начебто засудили поведінку Бужанського, а з іншого, виправдали її як відповідь на «оціночні судження». Така політика подвійних стандартів викликає великі сумніви, що образи від представників влади не будуть повторюватися в майбутньому.
І це далеко не перший приклад сексистських висловлювань політиків у бік працівників ЗМІ. Серед них були: «дорогенька моя» – звертання Петра Порошенка до журналістки «Детектор Медіа» Марини Барановської, чинний президент Володимир Зеленський назвав «хлопчиком» журналіста програми «Схеми» Михайла Ткача. А голова офісу президента Андрій Богдан обійняв журналістку «Радіо Свобода», коли вона ставила йому запитання. Група українських медійниць заявляє, що такі висловлювання і дії неприпустимі, оскільки вони принижують честь професії та людську гідність.
«Наголошуємо, що хамство, панібратство, зневага та сексизм у жодному разі не можуть бути елементами комунікації представників та представниць влади й медіа. Такі дії та вислови політиків призводять до поширення та толерування схожої поведінки, її копіювання, що зумовлює популяризацію в суспільстві приниження та зневаги до людської честі та гідності».
Жінки, що працюють в медіасфері, висунули ряд вимог до влади:
- Розробити і впровадити етичний кодекс, який би забороняв сексизм та передбачав відповідальність депутатів і депутаток різних рівнів, політичних партій та інших працівників і працівниць державних органів за його використання.
- Розробити та впровадити рекомендації щодо боротьби з сексизмом у діяльності цих інституцій і забезпечити належні ресурси для таких заходів.
- Верховній раді України запровадити законодавство, що забороняє сексизм у ЗМІ й заохочує моніторинг і виконання таких заходів.
- Забезпечити навчання народних депутатів та депутаток базового курсу з прав людини і свобод та спеціальних дисциплін, що висвітлюють гендерну рівність, наголошують на важливості несексистської поведінки під час роботи.
Медійниці також додають, що сексизм суперечить розвитку України як демократичної, правової держави, орієнтованої на Європу. Наша країна є членом Ради Європи і повинна виконувати Рекомендації Комітету міністрів Ради Європи CM/Rec (2019) 1 «Запобігання та боротьба з сексизмом».
У Рекомендаціях йдеться: «Сексизм особливо шкідливий, коли його автор має владу, повноваження або вплив, наприклад, коли він є політиком, впливовою особою, яка формує суспільну думку. Іншою обтяжуючою обставиною є широта охоплення або потенційного охоплення сексистськими висловами або діями, у тому числі через засоби передавання, використання соціальних мереж чи провідних засобів масової інформації».
На сьогодні документ підписали вже 89 українських медійниць. Він відкритий, тому й інші працівниці ЗМІ можуть підтримати колег.
Фото: tsn.ua