Мовник фактично просив регулятора видати ліцензію на інтернет-мовлення, яке не визнає застаріле законодавство. Нацрада перенесла розгляд питання на наступні засідання «для з’ясування обставин справи».
У проекті рішення, відображеному на екрані під час засідання, регулятор планував відмовити телеканалу, формально вказавши на відсутність вичерпного переліку провайдерів, у яких планує мовити телеканал. Вказувати в ліцензії провайдерів кабельного ТБ є обов`язковою вимогою для отримання ліцензії на кабельне мовлення. Чим більша їх кількість і територія поширенняя, тим вища вартість ліцензійного збору.
Телеканал «Дача» 12 листопада звернувся до Нацради щодо видання ліцензії на кабельне мовлення у багатоканальній телемережі ТОВ «КуМИР Телеком». Телеканал зазначив, що доступ до програм кінцевим споживачам забезпечуватиметься шляхом внесення до пакетів програм провайдерів програмної послуги з використанням технології IPTV/OTT. Однак переліку провайдерів, з якими укладено угоди про розповсюдження телеканалу, та які, своєю чергою, мають ліцензію Нацради на надання програмної послуги з використанням технології IPTV або OTT, телекомпанія не надала.
Нацрада нагадує, що, згідно зі статтею 24 закону «Про телебачення і радіомовлення», заявник, який має на меті отримати ліцензію на мовлення, подає до регулятора заяву про видачу ліцензії за встановленою формою. У заяві повинні міститися характеристика каналу мовлення, дані про мережу мовлення, багатоканальну телемережу (для мовлення в багатоканальних телемережах – оператор телекомунікацій, що здійснює обслуговування і експлуатацію телемережі, місце розашування головної станції багатоканальної мережі, максимальна кількість каналів (ресурс) багатоканальної мережі, територія розташування (прийому) багатоканальної мережі).
Нацрада зазначає, що компанія «Корисне ТБ» визначила ресурс багатоканальної мережі, вказавши в заявці «понад 1000 телеканалів», що, на думку регулятора, «неможливо перевірити у зв’язку з відсутністю переліку провайдерів програмної послуги, яких заявник планує використовувати для розповсюдження своїх програм».
Член регулятора Олег Черниш порадив представниці телеканалу замінити оператора телекомунікації. «Вам потрібно було визначитися з оператором телекомунікацій. «КуМИР Телеком» зареєстрований в НКРЗІ, але не є провайдером програмної послуги, він надає виключно телекомунікаційні послуги. У цьому разі вам було логічно прописати оператором компанію «Діджитал скрінз», яка має ліцензію провайдера майже на всю територію країни (IPTV-провайдер Oll TV. – Ред.). Відповідно до цього вам буде нарахований ліцензійний збір. У цьому разі немає підстав, щоб нарахувати вам ліцензійний збір», – зазначив чиновник і запропонував перенести питання, з чим погодилися й інші члени регулятора.
Нагадаємо, у Верховній раді на початку грудня 2017 року був зареєстрований законопроект «Про аудіовізуальні медіасервіси», який має замінити закон «Про телебачення та радіомовлення», а також закон «Про Нацраду». Законопроект, зокрема, запроваджує поняття універсальної ліцензії на мовлення без використання радіочастотного ресурсу, що даватиме змогу проліцензувати інтернет-мовлення на рівні з кабельним та супутниковим мовленням. Тематичним українським телеканалам затратно вести супутникове мовлення, можливість роздачі сигналу в IPTV/OTT значно знижує витрати таких телеканалів.
Законопроект «Про аудіовізуальні медіасервіси» Україна має ухвалити до 1 вересня 2019-го. Згідно з підписаною угодою про Асоціацію з ЄС, парламенту до цього часу потрібно імплементувати Директиву ЄС про аудіовізуальні медіапослуги. Депутати обіцяли восени цього року зареєструвати нову редакцію законопроекту, але на конференції «Медіаправо» автор законопроету Вікторія Сюмар повідомила, що Рада не встигне ухвалити законопроект до наступних парламентських виборів. На ринку існує думка, що ухвалення законопроекту затягується штучно, за вказівкою з Адміністрації президента – революційний закон не потрібен перед виборами, його норми значно спрощують отримання ліцензій на телемовлення.
Нагадаємо, телеканал «Дача», а також Epoque (обидві ліцензії оформлені на ТОВ «ТРК «Корисне ТБ») – це спільні мовники групи Film.UA Сергія Созановського й екс-президента провайдера «Воля» Сергія Бойка.
Фото: для колажу використані фото Gettyimages: 3268398
Photo by Central Press/Getty Images