Я думаю, ні для кого не секрет, що чинний президент України відверто не очікував отримати на виборах 15,9% і практично вдвічі поступитися коміку, художньому керівникові студії «Квартал 95» Володимиру Зеленському. Тому напередодні другого туру, який відбудеться 21 квітня, команда БПП обрала єдину ефективну, на їхню думку, стратегію, для приверненн виборців на свій бік – дебати. Сенс такої процедури елементарний – Петро Порошенко має намір за допомогою досвіду і знань, отриманих на посаді президента, наочно показати громадськості, що комік, далекий від політики (якщо ми під «політикою» не маємо на увазі серіал «Слуга народу»), не здатний керувати країною.
Чому навколо цих дебатів стільки шуму? Річ у «дотепах», якими обидва кандидати обмінюються перед цією процедурою. 31 березня Петро Порошенко заявляє, що перед другим туром мають відбутися дебати, про що раніше заявляв суспільний мовник. Де-юре жоден закон України не зобов’язує кандидатів брати участь у дебатах, оскільки публічний виступ – справа особиста. Закликав до дебатів Петро Порошенко Зеленського по-різному: то називаючи «маріонеткою Коломойського», то звертаючись до народу з фразою «посміялися і вистачить».
У цей час з боку Зеленського була тиша. Прихильники «нових облич» у мережі масово радили «Зе» пригадати Петрові Олексійовичу 2014 рік і процитувати те, що після Революції Гідності, анексії Криму і початку АТО казав нинішній президент, коли отримав виклик на дебати від Юлії Володимирівни Тимошенко.
Причина, чому Петро Олексійович тоді не хотів вступати в дискусію з конкуренткою, була очевидною – щодо політичного досвіду й ораторських здібностей Юлії Володимирівни сперечатися ніхто не стане. Однак офіційна причина пролунала в ефірі «Свободи слова»:
«Країна перебуває в умовах війни. Ті, хто сьогодні говорять, а це тверде переконання людей, що країна потребує єдності. І якщо ми зараз почнемо сваритися між собою – це буде на користь нашим ворогам. І я б хотів навести короткий приклад з нашої історії. […] Винниченко сварився з Грушевським, Петлюра – зі Скоропадським, Нестор Махно сварився з усіма, ну а в результаті країну віддали червоним».
Як ми пам’ятаємо, того разу дебати так і не відбулися, скільки б Юлія Володимирівна не закликала конкурента до публічного діалогу. У 2019 році команда Петра Олексійовича пішла значно далі. Передусім перше, що вирішили зробити в БПП, – узаконити дебати. Народні депутати Ірина Геращенко та Марія Іонова 2 квітня зареєстрували законопроект, який зобов’язує кандидатів, які вийшли у другий тур, проводити дебати.
Як заявила Геращенко, це нібито не новий законопроект, таку зміну до закону депутати намагалися внести ще за часів Януковича, однак безуспішно.
Чи ухвалять законопроект по-швидкому? Поки не зрозуміло, оскільки він наразі перебуває на розгляді в комітеті з питань правової політики.
Крім законопроекту того ж дня на сайті Верховної ради з’явилася петиція, також із вимогою обов’язкових дебатів. Її автором став Олексій Теплухін, який, судячи з мережі, тільки те й робить, що реєструє різноманітні петиції. Станом на ранок 4 квітня голосів у петиції небагато – 3 тисячі підписів (із 25 тисяч необхідних).
До вечора 3 березня у штабі Зеленського все ще мовчали, тільки зрідка з’являлися коментарі, що немає сенсу говорити з тим, хто назвав чверть українців, які проголосували за Зеленського, «жартівниками». І ось несподівано для всіх на офіційній сторінці Зеленського з’являється відеозвернення, в якому кандидат погоджується на дебати, тільки на своїх умовах – на стадіоні НСК «Олімпійський» і з попереднім тестуванням на алкоголь і наркотики. (Це відсилання до чуток нібито у Петра Олексійовича проблеми зі спиртним. Щоправда, чутки так і не підтвердилися.)
Відповідь від чинного президента надійшла о 3:39 ночі. Петро Олексійович у світлі нічних ліхтарів біля стін Адміністрації президента погоджується провести дебати на стадіоні, підкресливши, що громадськість має знати про їхні «діаметрально протилежні вектори».
З самого ранку соціальні мережі не замовкають, зображаючи прийдешні дебати, обігруючи картинки з баталій Marvel, або згадуючи, як у South Park жартували над дебатами між Дональдом Трампом і Гілларі Клінтон.
Найменше зараз смішно ЦВК. Річ у тім, що, як заявив Петро Порошенко, дебати між кандидатами можуть проводитися в стінах НСТУ, тривати 60 хвилин і безкоштовно транслюватися на всіх каналах – згідно зі статтею 62 Закону України «Про вибори Президента України», – та заради Зеленського він готовий вийти на стадіон НСК і змінити правіла.
Однак, як зауважив заступник голови Центральної виборчої комісії Євген Радченко: «Дебати на стадіоні «Олімпійський» більше схожі на передвиборну агітацію». У такому разі, йдеться не про статтю 62, а про частину першу п. 3 статті 58 того ж закону. І різниця в тому, що, якщо дебати проводитимуться в НСТУ, їх проведення оплачується з держбюджету, а якщо – в НСК, то проведення і трансляція – витрати кандидатів.
Чи готові заплатити суперники за проведення (вперше в історії України) заходу такого масштабу? Поки не зрозуміло. Думаю, ще кілька відеозвернень один до одного ближче до ночі – і нам стане зрозуміло, якого консенсусу дійдуть кандидати в очікуванні другого туру, і чи дійдуть.
Фото: dpchas.com.ua