Зарубіжні ЗМІ в основному неупереджено висвітлювали історію «воскресіння» Аркадія Бабченка і його появи під час прес-конференції СБУ.
Так, одне з найавторитетніших ЗМІ BBC News опублікувало коротку відеонарізку з минулих інтерв’ю Бабченка та вчорашньої прес-конференції СБУ. Відеоряд російською мовою супроводжувався текстом англійською.
Приблизно таке ж відео з’явилося на сайті ABC News, з тією лише різницею, що журналісти цього ресурсу розмістили у себе уривок із зустрічі президента України Петра Порошенка з Аркадієм Бабченком.
Відео було підписане словами: «”Щиро вас вітаю”: український президент зустрівся з російським журналістом Аркадієм Бабченком» («I congratulate you sincerely»: Ukrainian President meets Russian journalist Arkady Babchenko).
Під час цієї зустрічі крупним планом був знятий зворушливий кадр: Петро Порошенко співчутливо кладе свою руку на руку Бабченка.
На ABC також вийшла стаття «Що ми знаємо про журналіста Аркадія Бабченка і про можливий замах на його вбивство?» (What do we know about journalist Arkady Babchenko and the alleged plot to kill him?). Стаття містить лише сухі факти, які є в матеріалах й інших світових ЗМІ.
Щоправда, одна з частин матеріалу називається так: «Окей. Але навіщо прикидатися, що Бабченко помер?». Відповідаючи на це запитання, журналіст зазначив, що Бабченкові не дозволили вдаватися в подробиці справи, а сама влада України поки що нічого не уточнює.
USA Today, Time і NBC використовували одну й ту ж фразу, описуючи момент на прес-конференції СБУ, коли Бабченко з’явився «під зітхання та оплески» колег (to the applause and gasps of the press).
USA Today також дала в матеріалі коментар Крістофа Делуара, генерального секретаря «Репортерів без кордонів». Він заявив, що його організація висловлює «глибоке обурення після виявлення маніпуляцій українських спецслужб» і назвав дії України «новим кроком інформаційної війни». Як зазначив Делуар, для уряду завжди дуже небезпечно грати з фактами, особливо якщо це змушує журналістів поширювати фейкові новини.
«Наступного разу, коли станеться якесь убивство, Росія зможе розіграти карту “Чи знаєте ви, що це вбивство справжнє?”»
Так, один із присутніх на прес-конференції репортерів запитав у чиновників про розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета, якого по-справжньому підірвали в 2016 році, на що отримав відповідь (або прохання?): «Будь ласка, сьогодні у нас інша тема».
The Guardian була однією з небагатьох газет, яка на тлі стриманих і неупереджених текстів інших видань дозволила собі іронічні деталі. Наприклад, говорячи про поведінку Бабченка на прес-конференції, журналісти підмітили «сором’язливу усмішку» на обличчі Аркадія, коли його радісно вітали колеги.
Проте загальний серйозний тон газета зберегла. В одній зі статей був згаданий коментар Марка Галеотті, старшого наукового співробітника Інституту міжнародних відносин у Празі, який сказав: «Наступного разу, коли станеться якесь вбивство, Росія зможе розіграти карту “Чи переконані ви, що це вбивство справжнє?”» .
Своє обурення також висловив Комітет із захисту журналістів (CPJ), який ще в середу закликав владу України розслідувати вбивство Бабченка.
Зараз Комітет вимагає від українського уряду пояснити, навіщо потрібно було організовувати підставне вбивство журналіста. На думку представників CPJ, українська влада має навести переконливі докази того, що введення суспільства і журналістів в оману було вкрай необхідним.
Комітет також зазначає, що вчора «український уряд зруйнував свій авторитет», вдавшись до обману та пропаганди. У CPJ також заявили, що такі «екстремальні дії української влади» можуть підірвати довіру суспільства до ЗМІ, які висвітлювали підставне вбивство, довірившись інформації офіційних держорганів.
Как украинские и российские медийщики отреагировали на инсценировку убийства Аркадия Бабченко
У Комітеті вважають, що одним із негативних наслідків інсценування СБУ може також стати подальше байдуже ставлення суспільства до реальних вбивств журналістів.
У зверненні на своєму сайті організація поставила кілька запитань, на які має намір отримати відповіді:
– Наскільки значною і такою, що заслуговує на довіру, була загроза життю Бабченка?
– Які у СБУ є докази того, що саме російська служба безпеки організувала можливий замах на вбивство?
– Які докази є у України проти підозрюваного в організації і у виконанні вбивства?
– Хто піхдозрюваний організатор під вартою?
– Хто підозрюваний найманий вбивця? Де він?
– Хто в українському уряді знав про операцію?
– Чому влада публічно звинуватили російські служби безпеки в можливому замаху на вбивство до завершення розслідування і звинувачення?
– Що Бабченко знав про можливу загрозу його життю, і з якими доказами він був ознайомлений?
Фото: Facebook