Лист СБУ, за яким Національна рада з питань телебачення і радіомовлення затягнула питання продовження регіональних цифрових ліцензій телеканалу «112 Україна», після зникнення восени минулого року знову опинився у регулятора. Про це «Телекритиці» розповів член Нацради Олег Черниш.
Наприкінці листопада минулого року він засумнівався в його достовірності. Як писала тоді «Телекритика», затягування винесення питання продовження п’яти регіональних цифрових ліцензій телеканалу «112 Україна» головою регулятора Юрієм Артеменком пояснювалося проханням СБУ не ухвалювати рішення до завершення розслідування зміни власності мовника. На листі був гриф «для службового користування» – наприкінці серпня всі без винятку члени відомства поставили підпис, що були ознайомлені з ним. Але, за повідомленням Олега Черниша, лист не було зареєстровано в оргвідділі, він не зміг повторно з ним ознайомитися, після чого засумнівався в його достовірності.
Через два місяці лист СБУ знову опинився у Нацраді з більш м’яким формулюванням. «Я спочатку написав службову записку з проханням пояснити, де лист СБУ. На що отримав відповідь від голови з його підписом, мовляв це я, напевно, взяв цього листа. 20 січня було зареєстровано новий лист СБУ, датований 18 червня минулого року. Я поцікавився, чому такий довгий інтервал між датою надсилання і отримання – він до нас півроку йшов? У апараті мені відповіли, що їм не погодили мені відповідати. У новому листі, як на мене, м’якше формулювання – якщо в першому листі СБУ каже відкласти питання, то в цьому листі підведено так, що це питання – на наш розсуд. Але я можу помилятися – у мене немає фактів, які б доводили, що листи відрізняються. У результаті цього листа СБУ Нацрада у встановлений законом строк не ухвалила відповідного рішення з питання продовження ліцензій, що стало причиною для позову каналу “112 Україна”, що спричинило збереження цих ліцензій», – розповідає Олег Черниш.
Семирічний термін дії п’яти цифрових ліцензій «112 Україна», записаних на компанії «Аріадна ТВ», «ТВ Вибір», «Партнер ТВ», «Новий формат ТВ» і «Лідер ТВ», сплив 19 вересня минулого року. Ліцензії мовника за законом залишаються дійсними до моменту ухвалення рішення Нацрадою про їх продовження. Регулятор може не продовжити ліцензії через непрозору власність. За цифровими ліцензіями у каналу «112 Україна» є п’ять непогашених попереджень та штраф за самовільну зміну концепції – через це закон дозволяє регулятору відмовити в продовженні ліцензій. У такому разі у «112» залишиться ліцензія на супутникове мовлення, до якої у регулятора немає претензій.
За підрахунками «Телекритики», Нацрада мала намір розглянути питання продовження цифрових ліцензій «112 Україна» шість разів у 2018-му. Востаннє це було 18 жовтня. Тоді регулятор ухвалив рішення перенести на необмежений термін питання продовження телеканалу «112 Україна» його п’яти регіональних цифрових ліцензій. Регулятор послався на отриману судову постанову за позовом телеканалу до регулятора – Окружний адміністративний суд Києва 17 жовтня заборонив регулятору виносити рішення про непродовження ліцензій каналу. Суд взяв до уваги аргументи телеканалу про те, що, відтягуючи ухвалення рішення, Нацрада не діяла. Згідно із законом, регулятор зобов’язаний розглянути питання про продовження цифрових ліцензій за 60 днів до завершення терміну їх дії.
У результаті регулятор не зміг довести свою правоту. 19 грудня Шостий апеляційний адміністративний суд ухвалив постанову, згідно з якою апеляційну скаргу Нацради не задовольнили, а постанову Окружного адміністративного суду Києва від 17 жовтня 2018 року залишили без змін. У постанові є припис, що вона «набуває чинності з дня її ухвалення та подальшому оскарженню не підлягає». В єдиному реєстрі судових рішень немає повідомлення про наявність касаційної заяви на це рішення.
Конфлікт телеканалу «112 Україна» з Нацрадою почався влітку 2014 року, з початком роботи нового складу регулятора. Телеканал з початку мовлення (в листопаді 2013 року) самовільно змінив прописану в ліцензії розважальну концепцію на інформаційну. Замість 11 годин 52 хвилин фільмів і стільки ж програм розважального жанру телеканал просив прописати 18 годин інформаційних програм. За 4 роки «112 Україна» отримав від регулятора п’ять попереджень (залишилися непогашеними), штраф (не сплачено) і 34 відмови в переоформленні концепції – канал просив узаконити інформаційне мовлення замість прописаного розважального. Регулятор, відмовляючи телеканалу, посилався на те, що мовник виграв конкурс на регіональне цифрове мовлення саме з розважальним форматом мовлення.
Нагадаємо, в грудні минулого року стало відомо про те, що соратник лідера «Українського вибору» Віктора Медведчука – народний депутат від «Опозиційного блоку» Тарас Козак – купив телеканал «112 Україна» за 72,872 млн гривень ($2,6 млн). У жовтні 2018-го Тарас Козак купив телеканал NewsOne за 41,976 млн гривень ($1,5 млн).
Наприкінці вересня петиція про «припинення антиукраїнської діяльності» телеканалів «112 Україна» і NewsOne на сайті Верховної ради набрала понад 25 тисяч голосів, необхідних для її розгляду. 4 жовтня ВР попросила РНБО застосувати санкції до тодішніх власників телеканалів «112 Україна» і NewsOne (на той час ними були громадянин Німеччини Едуард Катц і батько нардепа Євгена Мураєва Володимир). У тексті зазначена, зокрема, неможливість використання цими телеканалами радіочастотного ресурсу. «112 Україна», мовлячи в мережі «Зеонбуду», використовує РЧР. 18 жовтня Верховна рада не стала відхиляти постанову, в якій просить РНБО застосувати санкції до телеканалів «112 Україна» і NewsOne. Засідання РНБО з цього питання так і не було проведене.
Фото: 112