Національна рада з питань телебачення та радіомовлення 6 грудня розглянула результати позапланової виїзної перевірки телеканалу «Максі-ТВ» (ТОВ «Наша Прага») і оголосила попередження через самовільний запуск каналу «НАШ». Також регулятор відмовив мовнику в переоформленні ліцензії «Максі-ТВ», яка мала узаконити запуск каналу «НАШ».
Третім рішенням Нацрада дозволила змінити логотип чернівецького музичного телеканалу «#НАШЕ» (ТОВ «Наше медіа», с. Мамаївці Чернівецької обл) на «#НАШ». Чернівецький канал подав заявку в «Укрпатент» на право використання такого логотипу раніше, ніж представники «Нашої Праги» – 25 червня (проти 5 листопада).
Нагадаємо, о 6 ранку 7 листопада інформаційний телеканал «НАШ» розпочав тестове мовлення на тематичному супутниковому телеканалі «Максі-ТВ». За день до цього Нацрада отримала заявку від телеканалу про переоформлення ліцензії, до апарату вона надійшла 9 листопада. 14 листопада Нацрада призначила «Максі-ТВ» позапланову перевірку за самовільну зміну програмної концепції та логотипу, взявши до уваги моніторинг за 8 листопада. Офіційним власником «Нашої Праги» є Володимир Мураєв – батько позафракційного народного депутата Євгена Мураєва, засновника партії «Наші».
Юридична аргументація рішень Нацради
Перевірка «Нашої Праги» підтвердила порушення програмної концепції: не транслюються культурно-мистецькі (3 години 40 хвилин), науково-просвітницькі (2 години 49 хвилин), розважальні (3 години), дитячі передачі (1 година 20 хвилин) та фільмопоказ (3 години). Формат змінено з культурологічно-розважального із фільмопоказом на інформаційно-аналітичний. Нацрада визнала порушення компанією вимог частини сьомої статті 27 (ліцензіат зобов’язаний виконувати умови ліцензії), частини восьмої статті 28 (ліцензіат зобов’язаний дотримуватися визначеної програмної концепції мовлення), пункту «а» частини першої статті 59 (телерадіоорганізація зобов’язана: дотримуватися законодавства та вимог ліцензії) закону «Про телебачення і радіомовлення» та оголосила попередження. Мовника зобов’язали упродовж двох тижнів усунути порушення.
Відмовляючи «Максі-ТВ» у задоволенні заяви про зміну програмної концепції і логотипа, Нацрада не мала юридично виписаного рішення. Члени Нацради сказали представникам телеканалу дочекатися публікації тексту рішення на сайті регулятора (текст з’явився в другій половині дня п’ятниці, 7 грудня). Юридично регулятор вказав на відсутність переліку документів про зміну структури власності, а саме – пов’язаних осіб (так звана форма 3). Хоча телеканал у своїй заявці просив змінити тільки програмну концепцію, логотип і директора. Зі слів директора «Нашої Праги» Тиграна Мартиросяна, заявку на зміну власності телеканал подав окремо. У телеканала є місячний термін для подачі такої заявки і мовник вклався в терміни.
Рішення про зміну логотипу «#НАШЕ» на «#НАШ» компанії «Наше медіа» Нацрада ухвалила між розгядом питання переоформлення ліцензії «Максі-ТВ» та питання винесення попередження каналу. Формат телеканалу «#НАШ» – культурологічно-розважальний. Опис логотипу – «оригінальне комбіноване позначення #НАШ виконане літерами української абетки, оригінальним шрифтом». Розписка Українського інституту інтелектуальної власності про одержання заявки на знак для товарів та послуг датується 25 червня 2018 року. Заяву на переоформлення компанія подала в Нацраду 20 листопада. Мовник входить в умовну групу каналів «Наше медіа» («#Наше», «Наш канал», «Наше music» та «Етно») місцевого бізнесмена Андрія Верхоляка. Він і представляв телеканал на засіданні, обговорення питання як такого не було – члени регулятора одностайно проголосували за зміну логотипу.
Битва логотипів
«Наша Прага» подала заявку в «Укрпатент» на реєстрацію логотипу «НАШ» 5 листопада. Також у базі «Укрпатенту» є дві заявки від Заборіна Дмитра Сергійовича (датовані 12 липня і 21 серпня) на реєстрацію логотипу «НАШ», один із яких повністю повторює заявку «Нашої Праги». Заступник голови Нацради Уляна Фещук вказала на нелогічність оформлення двох графічно одинакових заявок на дві особи – фізичну та юридичну. Тигран Мартиросян назвав Заборіна працівником телеканалу, з ним, з його слів, буде укладено угоду про використання логотипу. Також він зазначив, що у «Нашої Праги» і «Нашого медіа» різне графічне оформлення логотипу: у «Наше медіа» в логотипі використовується хештег (знак #), якого немає в логотипі «Нашої Праги».
Юристка «Нашої Праги» заявила, що в реєстрі «Укрпатенту» немає інших заявок на логотип «НАШ»: «Коли подається заявка на реєстрацію, вона має бути внесена в публічний реєстр заявок, узятих до розгляду. У реєстрі її немає, і це дуже дивно». Хоча в реєстрі є цей запис, а в розділі стан діловодства вказано, що компанія успішно пройшла кваліфікаційну експертизу. Наразі компанія проходить останній етап – підготовку до державної реєстрації та публікації. Також у реєстрі є ТМ «НАШ КАНАЛ», записана на компанію «Медіа-кузня» (входить до групи «Наше медіа») з міста Сторожинець Чернівецької області. Як повідомляла раніше «Телекритика», мовник із назвою «#НАШ» існує вже понад 4 роки, у нього є кабельна ліцензія на мовлення у трьох провайдерів Чернівецької області. За концепцією «Медіа-кузні», телеканал «#НАШ» – це дитячий музичний мовник.
Уляна Фещук вказала, що Нацрада не може видати двом телеканалам, які ведуть супутникове мовлення, одинаковий логотип – глядачі будуть плутати телеканали: «Ви майже однаково подали документи до Нацради, але ваші колеги на півроку раніше подали заявку на реєстрацію торгової марки. Я б на вашому місці закликала до відповідальності вашого патентного повіреного, який дозволив подання такої заявки, після чого ви багато коштів вклали в промо», – аргументувала представникам «Нашої Праги» рішення Нацради Уляна Фещук. В підсумку Мартиросян просив переформити ліцензію телеканалу без зміни логотипу.
Водночас Мартиросян нагадав Нацраді про нещодавнє оформлення логотипу ТВі на сторонню компанію «Канжут», яка обіцяла мовити як кабельний ліцензіат. Ульяна Фещук відповіла, що регулятор пішов на поступку в історії з ТВі, оскільки йшлося про локальне мовлення в кабельній мережі Київської області. Кабельне мовлення ТВі компанії «Канжут», мовляв, не суперечить супутниковому мовленню ТВі компанії «Інфо 24» – ліцензії видані на різні типи мовлення. Голова Нацради Юрій Артеменко додав, що насправді кабельний мовник називається «ТеВеОдин» (хоча представник «Канжут» запевняв, що йдеться про ТВі, про «ТеВеОдин» говорили представники «Інфо 24»).
Крім цього, Мартиросян наголошував, що логотип «Наша Прага» не змінювала, вказавши на досягнуті домовленості з членами Нацради на спеціальній зустрічі, яка відбулася після запуску телеканалу. Чиновники погодилися з Матриросяном, що порушень з логотипом не було, хоча в проекті рішень було вказано на самовільну зміну логотипу «Максі-ТВ» на логотип «Максі ТВ незабаром НАШ». «Це не був логотип. Одразу тільки-но ми дізналися, що ви нам призначаєте перевірку, ми прибрали логотип. Це був анонс майбутніх телепрограм. Під логотипом був надпис «назабаром НАШ». Якби ми хотіли піти на хитрість, ми б не прибрали логотип після зустрічі з вами. Але ми вже за годину після зустрічі його прибрали, анонсу цього не було – був тільки логотип “Максі-ТВ”», – додав він. Зараз логотип «НАШ» пересунуто з правого верхнього кута на ліву верхню частину екрану.
Програмна концепція
Тигран Мартиросян наполягав, що в матеріалах перевірки немає доказів відсутності в ефірі передач конкретних жанрів. «Твердження в акті перевірки можуть бути трактовані як суб’єктивне оціночне судження. Немає жодних аргументів, документів, які б підтвердили як факт, що в нашому ефірі не було культурно-мистецьких програм. В нас були різного роду програми – і культурно-мистецькі, і розважальні. Як судити (жанри) – це вже суб’єктивна оцінка членів апарту Нацради». При цьому Мартиросян уникнув відповіді на запитання Сергія Костинського, чи є в ефірі каналу фільмопоказ.
У жовтні Мартиросян запевняв «Телекритику», що не має жодного відношення до запуску телеканалу Мураєва. Скріншот листування є у нашого видання.
Голова регулятора Юрій Артеменко вказав, що мовник, подавши заяву в Нацраду про переоформлення ліцензії, мав дочекатися ухвалення Нацрадою рішення, і тільки після цього змінювати концепцію та логотип. Натомість телеканал «НАШ» подав заяву до Нацради 6 листопада, а наступного дня, 7 листопада, зробив самовільний запуск каналу, не чекаючи рішення Нацради. Уляна Фещук додала, що оскільки Мартиросян не бачить порушення програмної концепції, телеканал зможе мовити за концепцією, прописаною в ліцензії. «Ви почали гратися з нами – ми можемо гратися з вами», – резюмувала Фещук.
Після винесення рішень Нацради, «Телекритика» отримала від «Нашої Праги» прес-реліз, в якому мовник виклав свою юридичну позицію. Телеканал запевняє, що правових та нормативних заборон на переоформлення програмної концепції телеканалу, що здійснює супутникове мовлення, законодавство не містить. «Супутникова ліцензії видається у позаконкурсному порядку, тому й вимоги до її програмної концепції висуватися Нацрадою не можуть. Закон прямо зобов’язує Нацраду задовольняти заяви про зміну програмної концепції: «За результатами розгляду Національна рада ухвалює рішення про внесення змін до ліцензії та відповідне переоформлення ліцензії. При цьому зміни до програмної концепції мовлення вносяться відповідно до Плану розвитку» (ч. 9 ст. 35 ЗУ «Про телебачення і радіомовлення»). Своєю чергою План розвитку національного телерадіоінформаційного простору (…) не містить у собі будь-яких обмежень або заборон щодо зміни програмної концепції у позаконкурсних ліцензіях супутникового мовлення», – йдеться в поширеному релізі.
Нагадаємо, схожа історія з відмовою в переоформленні програмної концепції у Нацради відбувалася з телеканалом «112 Україна», який роками мовить з порушенням концепції, незважаючи на ухвалені рішення регулятора. Восени 2013 року телеканал самовільно змінив прописану в цифрових ліцензіях (видаються на конкурсі) розважальну концепцію на інформаційну. Замість 11 годин 52 хвилин фільмів і стільки ж програм розважального жанру телеканал просив прописати 18 годин інформаційних програм. За 4 роки «112 Україна» отримав від регулятора п’ять попереджень (залишилися непогашеними), штраф (досі не сплачено) і 34 відмови в переоформленні концепції – канал просив узаконити інформаційне мовлення замість прописаного розважального. Восени 2016-го регулятор намагався анулювати ліцензію, але цього так і не було зроблено. Регулятор, відмовляючи телеканалу, посилався на те, що мовник виграв конкурс на регіональне цифрове мовлення саме з розважальним форматом мовлення.
«Телекритика» стежитиме, чи спіткатиме телеканал «Максі-ТВ»/«НАШ» доля «112 Україна».
Фото: скріншот YouTube