Національна рада з питань телебачення і радіомовлення 13 грудня ухвалила План розвитку національного телерадіоінформаційного простору, в якому, зокрема, прописала можливість розвитку ефірного мобільного телебачення в загальнонаціональній мережі цифрового мультиплексу МХ-6 стандарту DVB-H.
Документ буде спрямований на реєстрацію в Міністерство юстиції, після чого отримає статус офіційного. У минулі роки чиновники виключали технологію DVB-H з Плану. Однак цього разу за ухвалення змін виступила президентська частина регулятора. Проти виступили Олег Черниш і Ольга Герасим’юк, вказавши на застарілість технології, а компанія «Етер», яка єдина володіє такою ліцензією, хоче зберегти за собою частоти. Голова регулятора вважає технологію перспективною, наводячи як приклад Південну Корею.
Що таке ефірне мобільне цифрове телебачення
Компанія «Етер» (ТОВ «ТРК« Етер ») єдина, у якої є ліцензія провайдера ефірного мобільного телебачення в загальнонаціональній мережі цифрового мультиплексу МХ-6 стандарту DVB-H. Цю ліцензію компанія отримала 8 січня 2009 року, вона завершується 8 січня 2019 року. Але за 10 років провайдер так і не запустив національної мережі мобільного телебачення і весь цей час існував тільки на папері. Стандарт DVB-H вважається застарілим – останні телефони з підтримкою DVB-H і спеціальні адаптери, здатні приймати цей формат, знято з виробництва кілька років тому.
Восени 2014 року регулятор оголосив «Етеру» попередження через відсутність загальнонаціональної мережі мобільного телебачення, після чого втратив інтерес до компанії. Компанія має подати заяву на продовження ліцензії за 60 днів до її закінчення. Непогашене попередження або непрозора власність дає змогу Нацраді відмовити в продовженні ліцензії. Раніше у компанії була також окрема ліцензія цифрового провайдера мультиплексу стандарту DVB-H на 49 ТВК у Києві, але цю частоту використовує «Зеонбуд» для ефірної цифри DVB-Т2 (мультиплекс МХ-3). За умовами київської ліцензії провайдер мав ретранслювати на 49 ТВК три телеканали: «Київ», «К1» і «ПлюсПлюс» (в національній ліцензії не прописаний список телеканалів для ретрансляції). Компанія «Етер» отримала київську ліцензію в січні 2008-го, в січні цього року термін її дії завершився, і провайдер не став її продовжувати.
У компанії непрозора структура власності. Офіційно «Етером» володіють київська компанія «Цифровий портал України» (99,99%) і Ігор Герман (0,01%), який є директором «Етеру». Власником «Цифрового порталу України» вказано офшор «Джек інвест енд трейд лімітед» з БВО. Раніше цей офшор разом із «ММДС-Україна» фігурував у списку власників компанії «Кейбл ТВ-фінанси», керівником якої два роки – до того, як очолив «Зеонбуд», – значився Віктор Галич (нині покійний). Компанія «Етер» тісно пов’язана із «Зеонбудом» і компанією з холдингу СКМ – «ММДС-Україна», яка володіє частотами, придатними для запуску зв’язку 4G. «Куратором» усіх трьох компаній ЗМІ не раз називали нардепа «Опозиційного блоку» Юрія Мороко. У «Етеру» і «ММДС-Україна» одна адреса. Юрій Мороко в 2002–2008 роках працював директором «ММДС-Україна». До червня 2014-го директором «Етеру» значився Олександр Іллющенко, який в 2010–2013 роках паралельно працював директором «ММДС-Україна».
Обговорення питання
Член Нацради Олег Черниш вказав на застарілість технології DVB-H. «Свого часу це була перспективна технологія, але сьогодні по всьому світу експлуатація частот під цю технологію припинена. Щороку ми її не вносили до нашого Плану розвитку. Цього року вона з’являється перед продовженням терміну дії ліцензії компанії “Етер”», – повідомив чиновник.
Він передбачає, що компанія хоче «застовпити» за собою частоту: «Мовлення за технологією DVB-H ніде не проводиться. Нацрада не проводила конкурс на мовлення в цьому мультиплексі. Мовлення не здійснюється, нікому мовити. Після вчора я дзвонив у Концерн РРТ, вони повідомили, що свого часу було встановлено 70 передавачів по 60 Вт, були отримані дозволи на експлуатацію, але вони так і не були задіяні». Черниша підтримує перший заступник голови Ольга Герасим’юк, акцентуючи на тому, що ліцензія у компанії завершується на початку року. Їм парирує голова регулятора Юрій Артеменко: «У Південній Кореї це технологія №1».
Олександр Ільяшенко, який курирує в Нацраді цифрове мовлення, іншої думки: «Ми не маємо права не вказувати в Плані цю технологію, оскільки є ліцензіат, який проходив наші перевірки. Де-юре технологія існує і це зазначено в наших ліцензіях. Де-факто технологія існує, ми ж перевіряли її!»
Заступник голови Уляна Фещук радить не прив’язувати технологію до конкретної компанії, незважаючи на те що це єдина компанія, яка має ліцензію на цю технологію: «Я не розумію, чому ми прив’язуємося до якоїсь компанії, якщо йдеться про технологію, загальний документ. Якщо буде подано заяву на продовження ліцензії у визначені законом терміни, у нас не буде можливості її непродовження», – зауважила чиновниця, вказавши також на застарілість технологій ММДС і МІТРІС.
Олег Черниш запропонував Сергію Костинському, який курирує питання перевірок ліцензіатів, перевірити компанію на предмет здійснення діяльності. Той відмовив, вказавши Чернишеві на його упередженість до «Етеру».
У підсумковому голосуванні документ підтримали п’ятеро членів Нацради (не підтримали Олег Черниш і Ольга Герасим’юк).
«Телекритика» стежитиме за подальшим розвитком подій навколо технології DVB-H і компанії «Етер».
Фото: для колажу використані фото Gettyimages:2673130
Photo by Reg Speller/Getty Images