Проект постанови має назву «Про забезпечення безперешкодної діяльності засобів масової інформації у передвиборний період 2019 року», він зареєстрований 22 листопада під № 9329. Авторами постанови зазначено шістьох народних депутатів: Вікторія Сюмар («Народний фронт»), Ольга Червакова (БПП), Григорій Шверк (БПП), Олена Кондратюк («Батьківщина»), Олександр Абдуллін («Батьківщина») та Олег Березюк («Самопоміч»).
У пояснювальній записці зазначено, що ця постанова спрямована «на усунення правових, адміністративних, економічних та організаційних перешкод» у висвітленні кампанії з виборів президента, «запобігання можливим зловживанням з боку контролюючих органів у ході перевірок діяльності засобів масової інформації».
Постановою передбачається вжиття заходів Кабінетом міністрів щодо припинення перевірок відповідними службами органів виконавчої влади і державними установами засобів масової інформації на період проведення президентської передвиборної кампанії. Також постановою прописано рекомендувати Державній фіскальній службі та Національній раді з питань телебачення і радіомовлення перенести проведення планових перевірок у період виборів президента на післявиборчий період.
Такі перевірки, на думку народних депутатів, у період виборчого процесу і ймовірні зловживання з боку осіб, які здійснюють перевірки, можуть призвести до «порушення конституційних гарантій на свободу слова в Україні», негативно вплинути на «процес забезпечення об’єктивного та безперешкодного висвітлення ходу передвиборної кампанії».
Разом з тим, зазначена постанова не блокує проведення позапланових перевірок, наприклад, Нацрадою, на предмет забезпечення телеканалами чи радіостанцією квот на українську мову.
Під час обговорення народний депутат БПП Владислав Севрюков запропонував внести доповнення щодо питання планових перевірок, які стосуються продовження ліцензій: «Інколи в проведенні планових перевірок можуть бути зацікавлені самі компанії, наприклад, в питаннях, які стосуватимуться продовження ліцензій чи з якихось інших питань. Тому я додав би фразу – за винятком випадків, коли сама телерадіоорганізація звертається для проведення перевірки», – зазначив депутат.
Голова Комітету Вікторія Сюмар пообіцяла внести цю правку з голосу під стенограму під час ухвалення постанови: «Я буду пропонувати Верховній раді якомога швидше схвалити цю постанову, щоб ми не запізнилася до початку виборчої кампанії. Це вкрай важливо. Якщо це не буде в цей четвер (6 грудня. – Ред.), то будемо просити наступного тижня розглянути парламент цю важливу постанову», – додала нардеп.
Нагадаємо, вперше про мораторій на перевірки ЗМІ під час виборчої кампанії було озвучено Вікторією Сюмар 13 листопада на профільній конференції «Медіаправо». Часткове обговорення постанови відбулося на засіданні Комітету 21 листопада – за день до реєстрації. Зокрема, мораторій на всі перевірки Нацради розкритикував голова регулятора Юрій Артеменко, вказавши, що це заблокує роботу відомства.
Перший тур виборів президента має відбутися 31 березня 2019 року. Президентська виборча кампанія, як відомо, має стартувати 31 грудня і триватиме 90 днів.
Фото: facebook.com/vsiumar