14 червня, напередодні православного свята Святої Трійці стало відомо про те, що народний депутат від «Опозиційного блоку» і багаторічний партнер Віктора Медведчука Тарас Козак купив третій за рахунком інформаційний телеканал – ZIK. Відразу після виходу офіційного релізу низка журналістів, телеведучих, редакторів та менеджерів мовника заявили про своє звільнення з каналу. ZIK разом зі «112 Україна» і NewsOne увійшли до новоствореного медіахолдину «Новини», генеральним продюсером якого став росіянин Олексій Семенов – екс-генпродюсер телеканалів «Прямий», NewsOne, менеджер «112 Україна», «Першого» та «Нового каналу». Своїм завданням він називає перезапуск мовника з метою вивести його в трійку лідерів серед інформаційних телеканалів. 18 червня ZIK оновив менеджмент – у керівництві каналу опинилися кадри з NewsOne і «Інтера». Телеканал озвучив свою нову концепцію – «зшивати країну».
Угода викликала фурор як на телевізійному ринку, так і в політикумі. Партія «Народний фронт» 18 червня закликала президента Володимира Зеленського скликати РНБО через загрозу для інформаційного простору. 19 червня Антимонопольний комітет повідомив про бажання перевірити угоду на предмет відповідності антимонопольному законодавству.
Яка інформація залишилася за кадром угоди? Що насправді відбувалося з телеканалом ZIK за останній рік? У чому цінність мовника? «Телекритика» разом із експертами розібралася в потоці подій, пов’язаних із телеканалом у останні роки.
Угода і передання в управління
Вперше інформацію про те, що телеканал ZIK львівського бізнесмена Петра Димінського хоче купити Віктор Медведчук, ЗМІ почали тиражувати ще більше року тому. Ведуча каналу й голова департаменту інформаційного мовлення Роксана Руно в січні 2018-го заявили про припинення виходу її програми «ZітКнення» через Віктора Медведчука. З її слів, під час сюжету про звільнення українських військовополонених на Донбасі вона відмовилася вмикати в ефірі Віктора Медведчука і представляти його як людину, завдяки якій були звільнені українські полонені. На телеканалі всі звинувачення проігнорували, а в прес-службі Віктора Медведчука заявили, що телеканал сам наполягав на наданні його коментаря, однак пізніше додали, що ефір не відбувся «з технічних причин».
28 березня 2018 року активісти партії «Братство» розпочали цілодобове пікетування офісу телеканалу в Жовтневому палаці на вулиці Героїв Небесної сотні. Вони заявили, що ZIK нібито має намір купити Віктор Медведчук. На телеканалі цю інформацію спростували і вимагали зняти блокаду. 4 квітня лідер партії «Братство» Дмитро Корчинський повідомив про припинення пікету, оскільки в партії «поспілкувалися телефоном із власником ZIK і він запевнив, що, незважаючи на московський тиск, не продасть телеканал Медведчуку, його представникам або будь-кому іншому, а також , що спробує зменшити на телеканалі вплив “ватників”».
Восени 2018 року з’явилася інформація про те, що Петро Димінський нібито домовився з Петром Порошенком, після чого на канал стало приходити все більше соратників тодішнього президента. Наприкінці лютого політичний оглядач підсумкового тижневика «Перші про головне. Деталі» Олексій Братущак повідомив у блозі на «Українській правді», що звільняється з телеканалу. Він заявив, що Димінський домовився з людьми Порошенка про інформаційну співпрацю. На той час на каналі вийшло дві програми сумнівного змісту, мета яких – відбілити запрошених гостей. Перша програма – за участю заступника голови Служби зовнішньої розвідки України Сергія Семочка, який володіє будинком під Києвом вартістю мільйони доларів, а його дружина і дочка мають російське громадянство. Після цих звинувачень він у жовтні 2018-го з’явився на телеканалі ZIK, щоб спробувати їх спростувати.
У партії «поспілкувалися телефоном із власником ZIK і він запевнив, що, незважаючи на московський тиск, не продасть телеканал Медведчуку, його представникам або будь-кому іншому, а також що спробує зменшити на телеканалі вплив “ватників”»
Друга програма – за участю заступника секретаря Ради нацбезпеки і оборони та одного з найближчих соратників Порошенка Олега Гладковського вийшла наприкінці лютого – відразу після розслідування «Наших грошей» про його сина Ігоря. У матеріалі стверджувалося, що Ігор Гладковський був безпосереднім учасником мільйонних схем, пов’язаних із розкраданням у оборонному комплексі. В ефірі ZIK Гладковський-старший також заявив про непричетність свою і сина до розкрадання. Обидві програми не витримували критики – гості читали текст з суфлера, у другій програмі були підставні дзвінки в студію.
З огляду на це медіаюрист Андрій Соломаха припускає, що телеканал міг бути переданий в управління іншим особам ще близько року тому: «За непрямими ознаками, ZIK отримали в управління ще в 2018 році. Канал був не куплений, а отриманий в управління. Після чого його ніхто не жалів і використовували по повній. На ньому відпрацьовувались замовлення влади – інтерв’ю з Семочко, інтерв’ю Свинарчука старшого. Розміщення “чорнушних” фільмів проти політичних опонентів, на кшталт фільму “Джокер”. На цих виборах на ТБ була використана класична інтернет-технологія “зливного бачка”. На одному ресурсі розміщується будь-яка інформація, після чого її перерозміщують у себе вже більш солідні. На ZIK таким чином було легалізовано низку матеріалів для тиражування на інших каналах і в інтернеті».
Про інтерес до телеканалу соратників екс-президента повідомлялося і раніше. Зокрема, в грудні 2017-го придбанням телеканалу цікавився народний депутат від БПП, власник фармацевтичної корпорації «Дарниця» Гліб Загорій разом із дружиною Катериною – екс-членом Нацради. 14 грудня 2017 року телеканал оприлюднив заяву із звинуваченням у спробі рейдерства. До цього, восени 2017-го, ширилися чутки, що телеканал хоче купити генпрокурор Юрій Луценко. Інтерес у оточенні президента до активу з’явився після того, як 18 серпня 2017-го автомобіль Петра Димінського став учасником аварії, у результаті якої загинула 31-річна мешканка передмістя Львова. Тоді провину в наїзді на її автомобіль узяв на себе охоронець Димінського. Його взяли під варту, але пізніше слідство показало його невинуватість, запобіжний захід був замінений на цілодобовий домашній арешт. Сам Димінський з 22 серпня 2017 року перебуває за межами України – у Швейцарії. 12 грудня 2017-го ГПУ повідомила, що суд дав дозвіл на затримання Димінського. Після чого 15 грудня 2017 року Нацполіція оголосила Димінського в національний розшук. Однак уже в лютому 2018-го апеляційний суд Києва скасував дозвіл на затримання бізнесмена і доправлення його до суду для обрання запобіжного заходу.
Генеральний директор медіахолдингу «Люкс» (телеканал «24», радіостанції «Люкс ФМ» і «Максимум») Роман Андрейко акцентує на тому, що Генпрокуратура за два роки не робила спроб екстрадиції Димінського: «Після трагедії, в якій загинула молода жінка, і втечі до Швейцарії ГПУ дивним чином не вимагала екстрадиції Димінського. Канал тим часом став лояльним до влади. Згадайте хоча б дивне інтерв’ю з Семочком. Минулого року ходили вперті чутки про передання каналу Луценку. Може й не передали, але в лютому 2018 року з Димінського зняли арешт, скасувавши постанову слідчого судді, що зняло питання арешту в Швейцарії і екстрадиції в Україну. Але перспектива “поховати” кримінальну справу назавжди, схоже, закрилася зі зміною влади. Тому тримати збитковий проект стало недоцільно».
Продаж не перший?
Варто зазначити, що Петро Димінський у 2013-му вже продав якусь частку каналу (від 25% до 33%) представникам тодішньої влади. Покупцем, як повідомляв восени 2014-го канал «Еспресо», став екс-регіонал, нинішній народний депутат від «Опоблоку» Андрій Кисельов, дружина якого Тетяна довгий час вважалася власницею компанії «Укр Мет», що спеціалізується на зборі металобрухту. Андрій Кисельов був однокурсником Олександра Януковича, а також є кумом екс-міністра доходів і зборів часів Януковича Олександра Клименка. Батько Андрія Кисельова – Микола Кисельов – за даними «Еспресо», був основним бенефіціаром «Грін банку», який збанкрутував у 2014-му і мав ознаки конвертаційного центру.
Розробляла систему електронного керування «клієнт-банк» для «Грін банку» донецька компанія «Інноваційні бізнес системи». Її засновник – уродженець Донбасу Руслан Скулимовський. Його канал «Еспресо» назвав «наглядачем від Кисельова» на каналі ZIK. Офіційно той називав себе директором із розвитку каналу, в 2013-му він почав часто з’являтися в програмах мовника в статусі «економічного експерта», зникнувши безслідно з каналу в кінці 2014-го. Тоді зникнення Скулимовського пов’язували з тим, що нібито Димінський повернув собі повний вплив над каналом, скориставшись втечею представників попередньої влади. Але після цього ZIK офіційно почав належати кіпріотові Лоізоу Ангелосу. Через питання до прозорості медіавласності Петро Димінський спочатку переоформив канал на юриста ФК «Карпати» Тараса Панкевича, потім на себе, після ДТП канал почав вказувати бенефіціарами дружину і дочку Димінського.
«Взимку 2013/14 року власник ZIK брав авансову плату за продаж каналу, але сталося те, що сталося – Революція гідності. “Наглядач” від нового власника досить швидко зник із редакції, а каналом продовжив користуватися Димінський, – каже Роман Андрейко. – Те, що канал після набуття чинності законом про прозорість власності в медіа намагався подати «номінала» з Кіпру як кінцевого бенефіціара – це дрібниці».
Хто такий Тарас Козак і як він пов’язаний із Медведчуком
Після офіційного повідомлення про придбання «112 Україна» «Телекритика» докладно писала про персону нового медіавласника. Тарас Козак на момент обрання до Ради був головою правління ПП «Прайвет Канселер», депутатом Львівської облради, а раніше, з 1993 по 2010 роки, працював у податкових і митних органах, дослужившись до заступника голови Держмитслужби області.
У 2017 році Тарас Козак задекларував близько 36,7 млн грн доходу і $95 тис. готівкою. Серед доходів крім депутатської зарплати Козак вказав дивіденди в розмірі 36,3 млн гривень від кіпрської компанії Turul Investments Limited, яка фігурує у структурі власності компанії-монополіста в сфері дистрибуції сигарет «Тедіс Україна». До ребрендингу «Тедіс Україна» називалася «Мегаполіс-Україна», за президентства Віктора Януковича вона отримала монополію на поставки тютюну. За даними «Ліга.net» на вітчизняний ринок «Мегаполіс-Україна» привів Віктор Медведчук, але в компанії це спростовували. У 2017 році Козак і Медведчук фігурували у справі про виведення з-під оподаткування 2,5 млрд гривень компанією «Тедіс Україна». Саме «тютюнові гроші» дозволили Козаку купити канали, про що докладніше нижче.
Серед доходів крім депутатської зарплати Козак вказав дивіденди в розмірі 36,3 млн гривень від кіпрської компанії Turul Investments Limited, яка фігурує у структурі власності компанії-монополіста в сфері дистрибуції сигарет «Тедіс Україна». До ребрендингу «Тедіс Україна» називалася «Мегаполіс-Україна», за президентства Віктора Януковича вона отримала монополію на поставки тютюну
Тарас Козак має такі рахунки в банках: 4 964 і 1 100 000 євро, 10 066 грн, 16 541 грн, 221 225 грн. У 2016 році нардеп зберігав $418 тисяч готівкою і декларував 2 681 089 грн загального доходу. У 2015 році він отримав 748 087 грн доходу. У 2014 році нардеп отримав 1 478 454,95 грн доходу, а в 2013 році його доходи становили 1 173 676 грн.
З нерухомості Козак володіє житловим будинком на 330,4 кв. м і вартістю 539 527 грн у Сокольниках біля Львова, а в Києві орендує будинок на 608,9 кв. м у ТОВ «Інвестиційна компанія “Спорт-тур”», власниця якого – дружина Медведчука Оксана Марченко. Також він задекларував земельну ділянку на 43 636 кв. м вартістю 17 397 362 грн у Ялті, власником якої є його компанія – ТОВ «Добробут-Інвест». На цій ділянці, за даними ЗМІ, будується санаторій. Козак володіє чотирма швейцарськими годинниками марок Rolex, Patek Philippe, Breguet, Audemars Piguet і двома запонками з діамантами. Вартість цих речей і дату їх придбання нардеп не вказав. Він їздить на автомобілі Audi A8 2011 випуску, який придбав за 2 млн грн у 2016 році.
Брат Тараса Козака Богдан спільно з братом Віктора Медведчука Сергієм є співвласником ТОВ «Експонент» у співвідношенні 66,7%/33,3%, через яке вони володіють низкою інших підприємств, зокрема «Керамбуд» та «Капітал плаза» (Львів). Приймальня нардепа Тараса Козака в Києві розташована в одній будівлі з офісом Віктора Медведчука. Раніше журналісти програми «Схеми» зафіксували, що Тарас Козак і Віктор Медведчук разом літають із Москви до Києва.
Сума угоди і роль Антимонопольного комітету
У 2015-му в ЗМІ була опублікована інформація про те, що телеканал «112 Україна» виставлений на продаж за $30 млн. Потенційний покупець, народний депутат Олександр Онищенко повідомляв, що готувався купити канал за $17 млн. У грудні минулого року Козак відзвітував про придбання дев’яти компаній групи «112 Україна» за 72,87 млн грн (еквівалентно близько $2,6 млн за актуальним на той час курсом). Також Козак відзвітував про придбання телеканалу NewsOne (ТОВ «Новини 24 години») за 41,976 млн гривень (близько $1,5 млн за актуальним курсом долара). За день до купівлі «112 Україна» депутат отримав 96,61 млн грн дивідендів від тієї самої «тютюнової компанії» Turul Investments Limited.
Придбання телеканалу ZIK Тарас Козак поки не вніс до своєї декларації. Але можна припустити, що офіційна сума угоди, як і у випадку зі NewsOne і «112», відрізнятиметься від реальної. Джерело, наближене до телеканалу, каже, що у Петра Димінського в минулі роки не хотіли навіть чути про пропозиції з сумою менш як $25 млн. Медіаюрист Андрій Соломаха розповів, за скільки канал продавався минулого року: «У 2018 році за канал просили $36 млн, за скільки він проданий, не можу навіть припустити».
Голова Антимонопольного комітету Юрій Терентьєв 19 червня повідомив, що відомство перевірить придбання мовника. Він нагадав, що регулювання має порогові показники – по €4 млн у двох учасників концентрації, що може пояснювати відсутність такого звернення. Тобто, якщо сума угоди більша за цю суму, мало б бути звернення в АМКУ (стаття 24 закону про захист економічної конкуренції), каже медіаюрист Юрій Крайняк: «Відіграє роль сукупна вартість усіх активів учасників концентрації. Теоретично можна визнати це незаконною концентрацією і штрафувати поки вони не розділять. Причому учасниками є продавці з усіма бенефіціарами та родичами. АМКУ повинен виловлювати концентрації до міліметра, і вони часто виловлюють».
Джерело, наближене до телеканалу, каже, що у Петра Димінського раніше не хотіли навіть чути про пропозиції з сумою менш як $25 млн. Медіаюрист Андрій Соломаха розповів, за скільки канал продавався минулого року: «У 2018 році за канал просили $36 млн, за скільки він проданий, не можу навіть припустити»
Політолог Володимир Фесенко зазначає, що варто було б перевірити також гроші Тараса Козака: «Нашим органам варто було б перевірити джерела походження коштів Тараса Козака на придбання і подальше утримання цих трьох телеканалів. Зокрема, перевірити на предмет того, чи є там російський слід. Тому що тут стоїть не лише питання монополізації, а й інформаційної безпеки. Не секрет, які політичні погляди у Медведчука. Річ у тім, що через ці телеканали може йти опосередкована, у м’якшій формі, російська пропаганда».
Не бізнес, а вплив
Телеканал ZIK – збитковий мовник. Виручка юрособи мовника – компанії ТРК «Міст ТБ» у 2017 році становила 16,73 млн грн за прибутку 0,54 млн грн, другої юрособи каналу – компанії «ТРК “Нові комунікації”» – 17,99 млн грн за чистих збитків 8,01 млн грн. Дані за 2018 рік поки відсутні. «ZIK ніколи не був і напевно не задумувався бізнес-проектом. Власник, маючи достатні ресурси, хотів впливу. “Формула” українських олігархів – футбольний клуб, телеканал, депутати в Раді, прибутковий бізнес – має містити цю складову», – каже Роман Андрейко.
Експерт ГО «Інформаційна безпека» та керуючий партнер рекламного агентства Arena Media Expert Тетяна Попова акцентує на тому, що мовники Медведчука особливо не намагаються продавати рекламний час: «Деякі телегрупи українських олігархів вважають, що відкривати інформаційні канали економічно недоцільно. Тому що в розважальному контенті можна більше заробити на рекламі. А тут цілі три інформаційні телеканали і всі вони не цікавляться рекламою. Раніше ZIK продавав свій рекламний час, наше рекламне агентство працювало з телеканалом. «112 Україна», наскільки мені відомо, не цікавив продаж реклами. NewsOne раніше продавав рекламу через сейлз-хауси. Як тепер – не підкажу ».
Сукупна частка аудиторії «112 Україна», NewsOne і ZIK у травні серед дорослого населення старше 18 років в містах 50+ тис. жителів становила 7,83% за даними теледослідження Nielsen. Цей показник перевищує частку окремих телеканалів з «великої шістки», наприклад, «Нового каналу» та СТБ (окремо). За загальною аудиторією «4+, вся Україна» сукупна частка становить менше – 5,63%. За комерційною аудиторією, люди 18-54, міста 50 тисяч, показник не такий великий – лише 3% на трьох. Але новинні канали вимірюються за аудиторіями «18+, вся Україна» і «18+, 50+» і орієнтуються виключно на показники старших аудиторій. Там у телеканалу ZIK стабільне 4-те місце. Тоді як за комерційною лише п’яте:
Найцінніший актив новоствореного холдингу – це загальнонаціональна цифрова ліцензія ZIK. У інших каналів холдингу такої ліцензії немає. У «112» є п’ять проблемних регіональних цифрових ліцензій, термін дії яких закінчився ще у вересні 2019-го (між Нацрадою та телеканалами тривають суди щодо них близько 4 років). У NewsOne немає цифрової ліцензії – тільки супутникова. З огляду на те, що показники двох останніх вищі за показники ZIK, буде логічніше, якщо цифрова ліцензія ZIK, наприклад, перейде до NewsOne або стане запасним варіантом для «112». Тим більше, мовні ліцензії ZIK поділені на дві окремі компанії: на «Міст ТБ» записана супутникова ліцензія, на «Нові комунікації» – цифрова і ще одна супутникова. Андрій Соломаха припускає можливе перетікання контенту телеканалів «112 Україна» і NewsOne на ZIK: «Безумовно на сьогодні ZIK – це найцінніший актив групи “Новини”, оскільки у нього одного безпроблемна загальнонаціональна цифрова ліцензія. Я думаю, що на телеканал чекає ребрендинг і перетікання туди частини програм “112” і NewsOne. Я в цьому не сумніваюся, оскільки Олексій Семенов знає цінність загальнонаціональної цифрової ліцензії».
Сукупна частка аудиторії «112», NewsOne і ZIK у травні серед дорослого населення старше 18 років у містах 50+ тис. жителів становила 7,83% за даними теледослідження Nielsen. Цей показник перевищує частку окремих телеканалів з «великої шістки», наприклад, «Нового каналу» та СТБ (окремо)
Телеканал-пустушку Dobro (ТОВ «ТРК “Нові комунікації”») з цифровою ліцензією, яку Нацрада без проблем переоформила на ZIK восени 2016-го, Петро Димінський придбав, як писали тоді ЗМІ, за «смішні» $900 тис. у представників минулої влади. Пустушкою Dobro володів Олександр Янукович, угода проходила через довірену особу, якою був його друг дитинства і земляк Вілен Шатворян – екс-нардеп «Партії регіонів» та колишній «наглядач» за Одеською областю.
Роман Андрейко акцентує на тому, що після відключення ефірного аналога загальнонаціональна цифрова ліцензія дає великі охоплення аудиторії: «ZIK придбав пустушку з ліцензією, одну з тих, які на псевдоконкурсі Нацради за часів Януковича були «проліцензовані», і це дало доступ до загальнонаціональної аудиторії цифрових ефірних приймачів. Станом на 2019-й – це близько 30% усіх домогосподарств».
Три інформаційні телеканали потрібні лище для впливу на маси з метою формувати громадську думку в потрібному руслі з урахуванням проросійських поглядів Віктора Медведчука, каже Володимир Фесенко. «Думаю, реальний власник усіх трьох каналів – Віктор Медведчук. Тарас Козак – це тільки посередник, номінальний власник. Навіть два телеканали в одній інформаційній ніші для придбання були не потрібні. Ці мовники конкурували між собою. Тепер є і третій мовник і, напевно, буде ще й четвертий. Якщо продаж «Прямого» Козаку все ж відбудеться, підтвердиться те, що давно підозрюють, – зв’язок між Порошенком і Медведчуком. Інакше, як з метою впливу на громадську думку купівлю трьох новинних телеканалів складно пояснити. Це спроба монополізувати нішу інформаційних телеканалів, щоб усі великі новинні канали були в руках Медведчука. Аудиторії цих каналів відрізняються – більш “ватна” аудиторія у NewsOne, у “112” була раніше більш помірна аудиторія, канал дивилися різні політики в своїх кабінетах, але зараз “112” перетворюється на PR-відділ Медведчука – він там кожного дня з’являється з різними заявами. ZIK потрібен Медведчуку для виходу на україномовну аудиторію, яка звикла голосувати за проукраїнських кандидатів, більш помірні сили націонал-демократичного спрямування».
Також канал ZIK може бути цінним ще й як львівський регіональний телеканал – в області у мовника залишилися частоти і місцева редакція. Мовник роками «паразитував» на частоті Львівської ОДТРК, яку їм «передав» свого часу тодішній директор разом із приміщенням апаратної, за яку тепер судиться з телеканалом суспільний мовник, куди увійшла Львівська ОДТРК. У львівській студії ZIK місцева редакція готує локальні новини та місцеві програми.
Зараз «112» перетворюється на PR-відділ Медведчука – він там кожного дня з’являється з різними заявами. ZIK потрібен Медведчуку для виходу на україномовну аудиторію, яка звикла голосувати за проукраїнських кандидатів, більш помірні сили націонал-демократичного спрямування, – Володимир Фесенко
Про інформаційну безпеку через придбання Тарасом Козаком третього новинного каналу каже також Тетяна Попова. Як вихід, Тетяна пропонує зарегулювати такі телеканали: «Що робити з ризиками інформаційної безпеки, навіть не уявляю. Але у Франції, наприклад, для ЗМІ, дохід яких отримано від міжнародних компаній, урядів, прописані суворі права з блокуванню таких ресурсів».
«Телекритика» вже писала про те, що телеканал після купівлі зазнав цензури. 18 червня з повтору було знято і видалено з YouTube-каналу мовника ток-шоу «Гра з вогнем» з Тетяною Даниленко, в якому разом із журналістами, зокрема Сонею Кошкіною і Василем Апасовим, обговорювалося придбання телеканалу соратником Віктора Медведчука. Телеведуча заявила, що Апасова їй нав’язали, і допускає, що тепер можуть бути видалені з YouTube всі програми з її участю.
За даними «Телекритики», ідеологічний вплив на холдинг «Новини» має політолог Михайло Погребинський. Останній регулярно зустрічається з генеральними продюсерами «112» і NewsOne – Артемом Марчевським і Василем Головановим. Політолог Володимир Фесенко також чув про «ідеологічний» вплив Погребинського і стверджує, що після придбання каналів соратником Медведчука на них з’явилися «чорні списки» гостей, в яких опинився і він.
«Я чув про вплив Погребинського на “112” із серпня минулого року, – розповідає Володимир Фесенко. – Скажу навіть більше – тільки-но з’явилася інформація про те, що Медведчук почав контролювати обидва мовники, мене перестали запрошувати на ефіри – я опинився у стоп-аркуші. На NewsOne я бував час від часу, на “112 Україна” мене запрошували часто. Минулої осені мене навіть журналісти “112” запитували, чому я не з’являюся на каналі. Але це запитання до їхнього керівництва. У вересні один із відомих медіаменеджерів сказав мені про те, що його також перестали запрошувати, – це рішення Погребинського. Але я не можу це ні підтвердити, ні спростувати. З Михайлом Борисовичем ми дуже давно знайомі, ми з ним працювали певний час у роки президентства Кучми. Після Помаранчевої революції і Євромайдану він називав мене “палієм війни”. А з Медведчуком він знайомий ще з 90-х. Не можу сказати, що вони друзі, зате знаю, що у них спільні політичні погляди. Свого часу я був присутній під час їхньої телефонної розмови це була розмова двох товаришів. Цілком ймовірно, що він є ідеологічним куратором телеканалів».
Чи продовжиться хвиля переділу інформаційного впливу та журналістських протестів проти «русского мира», покаже час. Важливо, що попередня влада п’ять років тому розпочала інформаційну війну проти Росії, а завершила своє перебування тим, що дозволила скуповувати рейтингові новинні канали прихильникам російської ідеології. Як проявить себе нова влада – нам ще належить дізнатися.
Фото: 112.ua