Спочатку давайте пригадаємо, які саме квоти були встановлені. З часу набуття чинності квотами частка пісень українською мовою в ефірі мала становити не менше 25%, з другого року – 30%, з третього року – не менше 35%. Квота на пісні українською мовою в радіоефірі обов’язкова для виконання щодоби, а також окремо у тимчасових проміжках з 7:00 до 14:00 і з 15:00 до 22:00. Виняток прописаний для радіостанцій, в ефірі яких щонайменше 60% музичного контенту мовами Євросоюзу, для них квота залишається на рівні 25%. Щодо мови ведення радіопередач, то тут квоти були суворішими. Перший рік – 50%, другий – 55%, третій – 60%.
Загальна інформація
З часу запровадження квот минуло два роки. Таким чином, із 8 листопада 2017-го на українських радіостанціях мало б бути щонайменше 30% україномовних пісень і 55% передач з україномовними ведучими. Мову гостей студії закон не регламентує. Нацрада моніторила ефіри 15 загальнонаціональних і 175 регіональних радіостанцій.
Середній показник українських пісень по радіостанціях країни – 51%, що на 4% більше, ніж минулого року. Але середній показник нічого не каже про деталях, адже його підвищують показники радіостанцій, які вже давно «крутять» україномовний контент. Наприклад, «Країна ФМ» – це 100% українських пісень, як і раніше. «Промінь» – 98%, а «Українське радіо» – 91%. А ось показники радіо «Українська культура» навіть трохи знизилися порівняно з минулим роком – із 75% до 73%. Трохи, але це й не зростання. Мабуть, це пов’язано із запуском ряду авторських програм, зокрема, програми Олексія Когана про джаз.
Винятки
Із загальнонаціональними радіостанціями, які ставлять музику мовами країн ЄС, усе ще складніше. Цією можливістю скористалися такі радіостанції: «Люкс ФМ», «Кісс ФМ» і «Мелодія». Квоти вони в цілому виконують, але без особливого зростання. Найбільший показник у «Люкс ФМ» – 34%, у середньому в інших – близько 30%. Якби для них квоти зросли, то вони б вже не вписалися в поріг минулого року. Жодних ознак того, що кількість українських пісень на цих радіостанціях зростатиме надалі, немає.
Перевиконання
Зате потроху змінюють політику станції, які раніше спеціалізувалися на російському контенті. Майже всі великі радіостанції вклалися в 30%, а «Русское радио Україна» сягнуло 40%. Цього року трохи підтягнути результати доведеться «Ретро ФМ» і «Радіо Шансон», у яких по 33% на брата.
Зі впровадженням передач українською мовою на загальнонаціональних радіостанціях справа набагато краща. Тут чимало радіостанцій, які ведуть мовлення виключно українською, багато тримаються в межах 80%, солідно перевиконуючи вимоги закону. Середній показник по країні – 86%, явних проблем ні у кого немає. У середньому по країні квоту з пісень перевиконують на 21%.
Перевиконання квоти ведення передач українською мовою у листопаді 2017 – жовтні 2018 року становить 37%.
Так, наприклад, у період з листопада 2017 по жовтень 2018 року кілька радіостанцій значно збільшили власні обсяги ведення передач державною мовою порівняно з минулим роком: «Наше радіо» – на 16% .; «НіtFM» – на 10%; «Перець ФМ» – на 8%; «Русское радио – Україна» – на 7%; «Мелодія» – на 6%.
Регіони
За піснями на регіональних радіостанціях статистика схожа – в середньому 48% українських пісень і те ж зростання на 4% порівняно з минулим роком. Хороше зростання показали Закарпатська, Донецька і Луганська області, які здавалися найбільш проблемними. Зате чомусь здали Хмельницька, Чернівецька й Тернопільська. З іншого боку, за мовою передач позитивна динаміка у всіх областей, крім Кіровоградської. Середній показник по країні – 92%, зростання – 4%. У 4-х областях передачі ведуться тільки українською мовою: Волинська, Рівненська, Хмельницька, Чернівецька області.
Штрафи
Незважаючи на деяке зростання показників майже на всіх радіостанціях і в областях, не обійшлося без штрафів. Їх було менше, ніж минулого року більш як утричі. А ось суми були соліднішими. Санкція за порушення вимог закону – це стягнення штрафу в розмірі 5% від загальної суми ліцензійного збору. Його мовники зобов’язані сплатити до державного бюджету протягом 30 днів після ухвалення Нацрадою відповідного рішення.
Загалом за два роки після запровадження законодавством обов’язкової частки україномовних пісень і ведення передач державною мовою загальна сума 22 штрафів становить 1 724 252,3 грн. З них 17 штрафів на загальну суму 1 616 880,75 грн стосуються саме квоти пісень українською мовою. На другій рік дії квот на мовлення регулятор призначив радійникам 5 штрафів на суму 722 295,8 грн, а в період з листопада 2016 року по жовтень 2017 року таких штрафів було 17.
Іноді радіостанціям не вистачало однієї пісні. «Радіо НВ» не вистачило 7% для виконання квоти з україномовних пісень в ефірі. Штраф, тобто вартість однієї пісні, для радіостанції сягнув 349 449,49 грн. «Радіо П’ятниця» не вистачило 1% для виконання норми закону. Штраф становив 327 842,23 грн. «Радіо Ера FM» не вистачило 2% для виконання норми закону. Штраф дорівнював 317 438,21 грн. Через брак української мови в розмовних передачах цього року постраждало тільки «СТВ ФМ» з Луганської області, але там і штраф був невеликим – 4845,5 грн.
Які з радіостанцій оплатили штрафи, а які оскаржують їх у суді, не уточнювалося.
Проте регуляторові не завжди вдається відстояти свою позицію. Наприклад, дніпровська радіостанція «Європа Плюс Дніпро» (ТОВ «ТРК «Скіфія») з групи «1+1 медіа» виграла у Нацради вже два суди (від 31 січня і 11 квітня) щодо нарахування штрафу за невиконання квоти на україномовну музику. Радіостанція визнала порушення, але змогла довести в суді, що за першого порушення регулятор був зобов’язаний винести мовникові спочатку попередження, і лише за повторного – штрафувати. Нацрада подала на касацію. Регулятор оштрафував дніпровську радіостанцію на засіданні 9 лютого 2017-го на суму 33,6 тис. гривень на підставі моніторингу за 15 листопада 2016 року (добова частка пісень українською мовою тоді становила 16,1% проти прописаних в законі 25%).
Що слухаємо?
Цікаво, що перший рік квотування пісень на українському радіо минув під прапором «Океану Ельзи». Група Славка Вакарчука стала затичкою в кожній бочці, де потрібно було терміново підвищити відсоток пісень державною мовою. На другий рік ситуація дещо вирівнялася. «Океан Ельзи» залишається на першому місці за частотою, інші виконавці теж підтягнулися. Такі дані наводить компанія TopHit.
Будемо сподіватися, що різноманіття на українських радіостанціях зростатиме і ширитиметься.