Що відбувається в Саудівській Аравії?
Для початку потрібно дати певну диспозицію, щоб було зрозуміло, хто такі Джамаль Хашоггі, Мухаммед бін Салман та інші учасники історії. Саудівська Аравія – це монархія, в якій влада короля обмежена тільки законами шаріату і Основним нізамом правління, своєрідною конституцією. Згідно з нІзамом, королем Саудівської Аравії може стати або хтось із синів засновника династії, короля Абдул-Азіза, або сини його синів, тобто внуки.
Але проблема в тому, що в Абдул-Азіза було 45 синів. І успадковували вони не в порядку старшинства, а згідно з призначенням. Чинний король призначає наслідного принца, який і стає королем після смерті першого. Але тільки в тому разі, якщо король не передумає, адже до самого останнього подиху він має право перепризначити спадкоємця. Тому позиція наслідного принца завжди досить хитка. Власне, в 2015 році наслідним принцом був призначений племінник короля Салмана. А вже в 2017 році Салман змінив рішення і оголосив спадкоємцем свого сина Мухаммеда бін Салмана.
Такий туманний порядок престолонаслідування ускладнюється тим, що за півстоліття з дня смерті першого короля Абдул-Азіза династія саудитів розрослася до небачених масштабів. На сьогодні на планеті живе від 5 до 7 тисяч принців-емірів, кожен із яких теоретично може бути оголошений наслідним принцом. Вони діляться на численні угруповання і клани, які, природно, ворогують між собою і просувають свого «кандидата».
Тому не зовсім правильно називати Джамаля Хашоггі критиком всієї династії саудитів, як це зробили деякі ЗМІ. Критикувати всю династію неможливо, іншої в Саудівській Аравії не було і не буде. Об’єктом критики Хашоггі було конкретне правляче угруповання, на чолі якого стоїть молодий і амбітний наслідний принц Мухаммед бін Салман.
До речі, серед саудівських принців є і дисиденти. Донедавна цілих чотири члени королівської сім’ї жили в Європі та критикували суспільно-політичний курс і поведінку принца Мухаммеда бін Салмана. Троє з них – Султан бін Туркі, Туркі бін Бандар і Сауд бін Саїф аль-Насра – зникли безвісти за останні кілька років, а Халед бін Фархан, який залишився, побоюється за своє життя.
Хто такий Джамаль Хашоггі?
Сам Джамаль Ахмад Хамза Хашоггі теж не був простим журналістом. Він походив зі знатного і багатого саудівського роду, його дядько Аднан Хашоггі був одним із найбільших у світі торговців зброєю, а дід Мухаммед Хашоггі – особистим лікарем короля Абдул-Азіза. А ще, племінником журналіста був загиблий разом із принцесою Діаною Доді аль-Файєд.
Тому Хашоггі входив до кола еліти Саудівської Аравії, працював не тільки журналістом, а й політичним консультантом. І довгий час не мав із владою жодних серйозних проблем, навіть надавав послуги саудівській розвідці. Але все змінилося з приходом у велику саудівську політику Мухаммеда бін Салмана. Саме після його призначення спадкоємцем почастішали випадки зникнення опозиціонерів, і в цілому політика нового принца-наступника виявилася вкрай реакційною.
Джамаль Хашоггі неодноразово писав критичні матеріали про стан справ у країні, і публічно висловлював сподівання на її поступову секуляризацію.
«Саудівська Аравія має повернутися до клімату, який був до 1979 року, коли уряд обмежував жорсткі традиції ваххабітів. Жінки сьогодні повинні володіти тими ж правами, що й чоловіки. І всі громадяни повинні мати право висловлювати свою думку, не боячись тюремного ув’язнення», – писав він у квітні 2018 року.
Така ліберальна й опозиційна позиція Хашоггі стала причиною його еміграції в США ще в 2017 році. Там він став постійним колумністом Washington Post. До цього йому рік була заборонена журналістська діяльність у Саудівській Аравії.
Хронологія подій
Отже, в Туреччину Джамаль Хашоггі прибув для того, щоб офіційно оформити розлучення з першою дружиною. Разом зі своєю нареченою на ім’я Хатіце Ченгіз він дійшов до будівлі консульства, але її всередину не пустили. Хатіце прочекала повернення нареченого близько 11 години, після чого забила тривогу.
А ось далі почався повний розгардіяш. Туреччина почала розслідування і відразу заявила, що є докази, що підтверджують вбивство Хашоггі на території консульства Саудівської Аравії. Турецька газета Sabah опублікувала інформацію про те, що на руці у журналіста у момент вбивства були Apple Watch, які переслали аудіозапис подій в його iCloud. Щоправда, поки ці записи не опубліковані. Президент Туреччини Реджеп Ердоган прямо звинуватив владу Саудівської Аравії в спланованому вбивстві журналіста та закликав їх до відповіді.
Поведінка принца Мухамеда бін Салмана і його оточення в цій ситуації була більше схоже на легку паніку. Спочатку вони заявили про те, що нічого не знають про зникнення журналіста, і надали запис, на якому той, нібито, залишає територію консульства через задній вхід. Потім, коли виявилося, що на відео не Хашоггі, а його двійник, з’явилася нова версія – випадкова смерть Хашоггі в результаті суперечки і бійки на території консульства.
Але ця версія не здавалася правдоподібною. Крім того, турецькі ЗМІ опублікували інформацію про те, що на території консульства в той момент перебувало 15 підданих Саудівської Аравії, які того ж вечора таємно покинули країну. Тому 21 жовтня міністр закордонних справ Адель аль-Джубейр заявив, що вбивство було «несанкціонованою операцією» саудівських спецслужб, і всі винні булуть покарані. 25 жовтня офіційний Ер-Ріяд підтвердив, що вбивство було сплановане заздалегідь. Але сам принц Мухамед бін Салман, звичайно, свою причетність не визнає, стверджуючи, що йому не потрібна була смерть Хашоггі.
Що далі?
Убійство Джамаля Хашоггі та дивна реакція саудівської влади можуть значно позначитися на міжнародних відносинах. По-перше, Саудівська Аравія – головний партнер США на Близькому Сході, дві країни пов’язані взаємовигідними торговими контрактами. Туреччина та Іран вже скористалися ситуацією, щоб посунути конкурента по регіону і звинуватити Сполучені Штати в потуранні політичним убивствам. Адміністрація Дональда Трампа якийсь час відмовчувалася, але була змушена пообіцяти накласти на союзника санкції, якщо смерть журналіста не буде докладно розслідувана. Ця ситуація загрожує сильно вплинути на ситуацію на Близькому Сході.
По-друге, постраждають зовнішньоекономічні зв’язки Саудівської Аравії. Цього тижня в Ер-Ріяді якраз стартувала міжнародна конференція Future Investment Initiative, від участі в якій вже відмовилися багато компаній світу, зокрема Google Cloud, а найбільші медіагрупи заявили, що не будуть посилати своїх кореспондентів у країну, яка вбиває журналістів. Кількість потенційних міжнародних угод, які зірвалися в результаті цієї історії, складно полічити.
Саудівська Аравія вже зазнає пряміих збитків, пов’язаних не стільки зі самим фактом вбивства, яке ще потрібно довести, скільки зі своєю дивною і підозрілою поведінкою після того, що сталося. І ця історія поки дуже далека від завершення.
Для колажу були використані фотографії Getty Images:
1058000692
Photo by Chip Somodevilla/Getty Images
945201846
Photo by Carlos Alvarez/Getty Images