«Низьке зимове сонце» (Low Winter Sun) 2013
Канал: AMC
Режисери: Ернест Р. Дікерсон, Сем Міллер
У головній ролі: Марк Стронг
Рейтинг imdb: 7,1 із 10
Рімейк британського телефільму 2006 року, поставленого Едріеном Шерголдом (режисером «Останнього ката») американці примудрилися розтягнути на десять серій, при цьому на диво не розгубивши ані краплі напруженої і похмурої атмосфери оригіналу – нуара про двох шотландських поліцейських, які йдуть на злочин і поступово все глибше занурюються у своє особисте пекло. Як і в британській версії, головну роль зіграв фактурний Марк Стронг, ось тільки місце дії перенесли з Единбурга в ще більш депресивний Детройт – колись потужний центр автомобілебудування, який спіткав повний економічний занепад.
Звісно, вбивство тягне за собою ланцюжок підробок, компромісів, нервових зривів і нових злочинів, так що герою Марка Стронга, який не встиг розгубити на поліцейській службі залишки совісті, не позаздриш. Спостерігати за його грою абсолютно не нудно протягом усіх десяти серій, але через якусь жахливу необачність менеджери каналу пускали в один день, та щей підряд з «Низьким зимовим сонцем» безумовний суперхіт «Пуститися берега» (Breaking Bad), який відтягнув на себе всі рейтинги. Як результат, про Уолтера Уайта і Джессі Пінкмана було знято п’ять сезонів, а історія чутливого поліцейського Френка Егню завершилася після першого
«Удача/Фарт» (Luck) 2011
Канал: HBO
Режиссеры: Майкл Манн, Браян Кірк, Аллен Култер
В ролях: Дастін Хоффман, Денніс Фаріна, Нік Нолті, Кевін Данн, Майкл Гембон
Рейтинг imdb: 7,6 із 10
Фільми Майкла Манна «Злодій», «Сутичка» і «Співучасник» неодмінно стоять на заповітній поличці у тих кіноманів, які переконані: найкраще кіно робиться у Голлівуді. Дастін Хоффман і Нік Нолті теж не потребують особливого представлення. Історія хитромудрої «багатоходівки» старого афериста у виконанні Хоффмана, яка розгортається на тлі повсякденного життя іподрому з його закулісними інтригами і прекрасно поставленими сценами скачок, відразу ж стала хітом на HBO.
Як завжди у фільмах Манна, мешканці тіньового світу, їхні звички, ритуали і взаємини виписані досить докладно, з безліччю достовірних деталей – якщо вам доводилося бувати на іподромі і спостерігати за його завсідниками, то ви відзначите, що тип людей, які грають на скачках, переданий дуже точно навіть без огляду на заокеанський менталітет. При цьому, як в добротному багатосторінковому романі, навіть другорядні персонажі виписані чітко й опукло, з власними характерами і впізнаваними обличчями. Загалом, серіал виходив вельми і вельми добротний, але горезвісний фарт відвернувся від Майкла Манна і творця Девіда Мілча: під час зйомок загинули кілька коней, і хоча другий сезон знімався вже повним ходом, автори не встояли перед натиском Асоціації із захисту прав тварин і вирішили закрити своє дітище.
«Згадай, що буде/Миттєвості майбутнього» (Flashforward) 2009
Канал: АВС
Режиссеры: Нік Гомес, Боббі Рот, Девід Гоєр
В главных ролях: Джозеф Файнс, Джон Чо, Джек Девенпорт, Захарі Найтон
Рейтинг imdb: 7,6 із 10
Одна з найбільш інтригуючих історій останніх років, фантастичний парадокс з детективним сюжетом, гідний витонченої фантазії Філіпа Діка. (Насправді, в основу ліг роман Девіда Сойєра.) Одного разу людство одночасно зможе на якісь миті зазирнути в майбутнє – лише на півроку вперед, але ці миті перевернуть звичне життя людей догори дригом. Адже не так вже просто змиритися зі знанням про майбутнє, коли воно йде врозріз з твоїми планами, і вже зовсім нестерпно знати, що за півроку ніякого майбутнього для тебе вже не буде.
Ця історія гідно обрамлена грою брата Ральфа Файнса Джозефа (відзначився свого часу у «Вислизаючій красі» Бертолуччі і «Закоханому Шекспірі»), Джека Давенпорта – Командора Норрінгтона з «Піратів Карибського моря», і Кортні Венса («Народ проти О. Джей Сімпсона»). Перші епізоди виявилися неймовірно успішними, зібравши біля екранів понад 8 млн глядачів, і керівництво АВС у гонитві за рейтингом припустилося величезної помилки: до перших десяти епізодів сезону оперативно дозняли ще дванадцять. На жаль, нові серії не вдалося зробити на такому ж високому рівні, і експерти, почаклувавши над своїми калькуляторами, порадили не продовжувати серіал на другий сезон.
«Вініл» (Vinyl) 2016
Канал: HBO
Режиссеры: Мартін Скорсезе, Аллен Култер, Сі Джей Кларксон
В главных ролях: Боббі Каннавале, Олівія Уайлд, Макс Казелла
Рейтинг imdb: 7,9 із 10
Кінобіографії видатних музикантів сучасності чомусь рідко стають видатними фільмами. (Інша річ «Лістоманія» Кена Рассела або «Амадеус» Мілоша Формана, але другого Кена Рассела немає і більше не буде.) У чому секрет? Можливо, в тому, що у музиканта – особливо генія, як, наприклад, герої фільмів «Птаха» і «Контроль», дуже складний і суперечливий внутрішній світ, а на відміну від літератури всі ці метання у пошуках натхнення складно передати мовою кіно. У результаті на екрані все виглядатиме банально і вульгарно: нервові пошуки чергового граму героїну, гра на трубі на тлі океану на заході, абсолютно «мильні» сімейні негаразди та інші вінілові джунглі. Цей момент варто було мати на увазі напередодні прем’єри, щоб серіал «Вініл» виправдав явно завищені очікування. А як же: знову Скорсезе за камерою і Каннавале у кадрі – просто як ву«Підпільній імперії», сам Джаггер – співпродюсер і консультант, серед персонажів – Led Zeppelin, Девід Боуї, Jethro Tull і Еліс Купер. (Забавно, що і Купер, і Боуї при цьому самі чимало знімалися в кіно.)
Відверто кажучи, досі неможливо зрозуміти ту лють, з якою критики накинулися на «Вініл», фактично знищивши цей досить непоганий серіал. Адже тут відчувається дух часу, передана та неймовірна атмосфера, коли буквально на очах, у сусідньому підвалі, робилася історія великих рок-груп, які стали сьогодні безумовним культурним надбанням. При цьому автори вибрали дуже чесний погляд: з позицій лейблів, які наварювали на своїх підопічних величезні гроші, вичавлюючи їх насухо і фізично, і морально. Не дарма у «Вінілу» високий рейтинг на головному кіносайті планети: той же «Контроль» Антона Корбійна отримав оцінку 7,7 з 10, а «Птаха» Клінта Іствуда – 7,2.
«Незвичайний детектив/Незвичайні» (The Unusuals) 2009
Канал: ABC
Режиссеры: Костянтин Макріс, Метт Ерл Біслі, Джеймі Баббит
В ролях: Джеремі Реннер, Адам Гольдберг, Гарольд Перріно, Ембер Темблін, Джошуа Клоуз
Рейтинг imdb: 8 із 10
Дурнуватий, абсолютно анархічний, не затьмарений особливими смислами комедійний серіал про детективів умовного кримінального відділу в Нью-Йорку. Та ще й з першокласними акторами в головних ролях – першою помітною роллю Адама Гольдберга став фільм Спілберга 1998 року «Врятувати рядового Райана», а Джеремі Реннер вже після «Незвичайних» прославиться у «Володарі бурі» Кетрін Бігелоу і «Місті злодіїв» Бена Аффлека.
На перший погляд, «Незвичайний детектив» успадковує дурнуватий гумор комедій восьмідесятих про поліцейських напарників на кшталт «Сіті зла» Тома Манкевича. Але з цинічних позицій кінця нульових, коли Тарантіно, Кевін Сміт і Хел Хартлі навчили нас сміятися по-новому, що надає всьому, що відбувається на екрані виразний сюрреалістичний відтінок. Спостерігати за витівками героїв не завжди комфортно, іноді украй дивно і практично весь час – дуже смішно. Але глядачі не оцінили – пілот стартував з дуже низьким показником 6,8 млн, і вже через тиждень охоплення скотилося до 6 млн. На жаль, цей талановитий, але загублений у часі серіал так і залишився дивним курйозом, виродком серед більш щасливих побратимів, одним словом – «Незвичайним».
«Світлячок» (Firefly) 2002
Канал: Fox
Режиссер: Джосс Уїддон
В ролях: Нейтан Філліон, Джина Торрес, Адам Болдуїн, Джуел Стейт, Шон Маєр, Крістіна Хендрікс
Рейтинг imdb: 9,1 із 10
Незважаючи на те що «Світлячок» не протримався на каналі Fox навіть повний сезон (загалом було знято 11 епізодів із задуманих 14), цей серіал надалі породив повнометражний фільм, дві гри – настільну і комп’ютерну, а також серію коміксів. Перевиданий на DVD, «Світлячок» двічі ставав бестселером. У чому ж секрет популярності цього серіалу у фанатів, і яка причина краху при запуску?
На перший погляд, у «Світлячку» немає нічого примітного: дія переважно розгортається в декораціях космічного корабля, як в недорогій постановці вісімдесятих років. У самій ідеї кросовера вестерна і космічної опери також нічого особливого немає – все це ми бачили ще в «Новій надії», четвертому епізоді серіалу «Зоряні війни». Діалоги, типажі, стосунки між персонажами також цілком типові для героїчних вестернів. (Заради справедливості, слід відзначити гідні спецефекти.) Але все це разом складається нехай в наївне, але неймовірно захоплююче кіно, яке поглинає вас цілком і повністю, даючи змогу знову відчути себе дитиною, самозабутньо зануреною в казку на екрані – нехай не завжди добру, але неодмінно зі щасливим кінцем.
При цьому канал Fox так і не зрозумів, що отримав справжній скарб і не зміг дати йому раду. Серед причин невисоких рейтингів називалися невдало обраний час трансляції, погана рекламна кампанія і неправильний порядок демонстрації епізодів: наприклад, двогодинну пілотну серію чомусь випустили в ефір останньою, через що глядачі погано розуміли, а що тут, власне, відбувається.