«Підлий Піт» (Sneaky Pete)
Шоуранери: Девід Шор, Брайан Кренстон
У ролях: Джованні Рабізі, Брайан Кренстон, Марін Айрленд, Марго Мартіндейл
Виробництво: Amazon
Історія шахрая-самозванця, який спритно втирається в довіру до інших людей, щоб врятуватися від гангстера, якому заборгував, вже не раз ставала основою для захоплюючого фільму – згадаємо тих же «Черниць-утікачок». У «Підлому Піті» головний герой, справжній артист у мистецтві шахраювання, видає себе за свого сусіда по камері, щоб влитися в сімейний бізнес (тільки не смійтеся) з вилову злочинців, які втекли з-під застави.
«Підлий Піт» – продюсерський проект Брайана Кренстона («Пуститися берега»), у якому він щедро зіграв одну з другорядних ролей – звичайно ж, кримінального авторитета. Але не варто чекати від Кренстона повторення вже колись знайдених відтінків і нюансів: новий лиходій не схожий ані на Уолтера Уайта, шкільного вчителя, якого роздирають внутрішні демони, ні на кульгавого невдаху з «Драйву».
Однак соло тут виконує однозначно Джованні Рібізі – прекрасний актор, якого ви, швидше за все, пам’ятаєте за безліччю другорядних ролей, від «Аватара» до «Мисливців за гангстерами». Рібізі виліпив яскравий образ дрібного біса з людським обличчям, переконливого в будь-яких ситуаціях. А оскільки за нестандартні ситуації в серіалі відповідає Девід Шор, сценарист «Доктора Хауса», нудьгувати вам не доведеться.
Мабуть, один із найкращих серіалів-2017, у якому захопливо сплелися комедія з кримінальною драмою.
«Табу» (Taboo)
Шоуранери: Ріддлі Скотт, Том Харді
У головних ролях: Том Харді, Уна Чаплін, Джонатан Прайс, Франка Потенте
Виробництво: BBC One, FX
Вельми честолюбний проект Ріддлі Скотта, сценариста «Гострих козирків» Стівена Найта і Тома Харді («Дюнкерк»), який точно надихався досвідом Джейсона Момоа з його «Фронтиром». Навіть сюжет схожий: авантюрист, сильна особистість вплутується в протистояння з системою в особі колоніальної адміністрації, яка хазяйнує в країні третього світу. (Цього разу йдеться про Африку і Британську Ост-Індську компанію.)
Скотт, Чіпс Харді (автор ідеї – Харді-старший) і син залучили до постановки двох датських режисерів-важковаговиків Андерса Енгстрема і Крістоффера Нюхольма, що зняли такі помітні серіали, як «Таємниця Сільверхьойда» й «Убивство» – саме їхня майстерність плюс харизма Тома Харді , одного з найталановитіших акторів покоління сорокарічних, перетворили цей серіал на подію. І якщо сюжет викликає низку запитань, то декорації, костюми, похмура атмосфера і безліч натуралістичних і дуже докладних деталей побуту першої половини XIX століття створюють потужний ефект занурення в іншу реальність.
І, звичайно ж, мистецтво 70-річного ветерана Джонатана Прайса, який показав у минулому сезоні «Гри престолів» майстер-клас незрівнянної гри.
«Історія служниці» (The Handmaid’s Tale)
Шоуранер: Брюс Міллер
У головних ролях: Елізабет Мосс, Джозеф Файнс, Макс Мінгелла
Виробництво: Hulu
Друга екранізація роману-антиутопії канадської письменниці Маргарет Етвуд «Історія служниці»: повнометражний фільм з Фей Данауей («Бонні і Клайд») і Робертом Дювалем («Хрещений батько», «Джек Річер») вийшов ще в 1989 році, та був настільки поганим, що досі важко повірити в те, що це робота Фолькера Шльондорфа – режисера класичних вже «Любові Свана» і «Бляшаного барабана».
Творці серіалу врахували всі помилки: ввели закадровий текст (роман побудований на монологах головної героїні) і запросили на провідну роль Елізабет Мосс (Пеггі Ольсен із «Божевільних»), на яку образ Фредової сів бездоганно. Крім того, додумали і посилили низку побічних сюжетних ліній, прописаних у романі пунктиром.
«Серіал вийшов на екрани саме вчасно, коли громадяни Америки тільки почали відходити від шоку після перемоги Трампа на президентських виборах»
Історія колишньої бібліотекарки, що стала сурогатною матір’ю для еліти тоталітарної держави Ґалаади (колишня Америка, у якій захопили владу релігійні фундаменталісти), безумовно вдалася. Вийшло гарно поставлене, переконливо розігране кіно, в якому, крім іншого, тонко передано атмосферу нав’язливого кошмару, на який перетворився світ майбутнього, з його людоїдськими звичаями і страшними ритуалами.
Та головне – серіал вийшов на екрани точно вчасно, коли громадяни Америки тільки почали відходити від шоку після перемоги Трампа на президентських виборах. Так би мовити, ласкаво просимо до американської мрії.
«Син» (The Son)
Шоуранери: Кевін Мерфі, Філіпп Мейєр
У головних ролях: Пірс Броснан, Джейкоб Лофленд, Карлос Бардем
Виробництво: AMC
Масштабна сімейна сага в стилі вестерн, яка розгортається на тлі історії Техасу й охоплює період в півтора століття. У центрі історії – родина Маккалох. Спершу ми простежуємо шлях глави сімейства Ілая Маккалоха до багатства: втратив у дитинстві сім’ю і виріс серед команчів, а згодом стає заможним нафтовиком, людиною цинічною і жорстокою, яка йде до особистого успіху і процвітання сім’ї буквально по головах. Династію продовжує молодша дочка Джині, яка повторить шлях Майкла Корлеоне, перетворившись на залізного і безжального керівника сімейної компанії.
Зрозуміло, члени сім’ї при цьому приховують чимало скелетів у шафі – від гомосексуальності старшого сина Фінеаса Маккалоха (за що в Техасі сто років тому могли запросто повісити) і до сумнівного минулого Марії, старшої дочки Ілая.
«Фарго 3» (Fargo 3)
Шоуранер: Ноа Хоулі
У ролях: Юн Макгрегор, Керрі Кун, Девід Тьюліс, Майкл Сталберг, Ши Вігхем, Рей Вайз
Виробництво: FX
Зазвичай ми анонсуємо тільки прем’єри, але «Фарго» – це антологія, в якій кожен новий сезон є завершеною історією з новими персонажами, тож пройти повз третій сезон ми не можемо.
У новому «Фарго» Ноа Хоулі створив одну з найхимерніших історій антології, мало того – найближчу по духу кримінальним чорним комедіям Джоела і Етана Коенів. Тішить, що обійшлося без прямих цитувань, як у другому сезоні, а дбайливо збережено сам дух: інфернальні лиходії, які виглядають справжнісінькими фріками, поглинають інфантильних простаків, які потрапили в нелюдський заміс через власну дурість і жадібність.
Як завжди, дійство приправлене чудовими діалогами, а кастинг у новому сезоні просто неперевершений: Юен Макгрегор перевтілився в близнюків, і вкотре довів, що в руках хорошого режисера здатний творити на екрані дива.
Не только «ДахаБраха»: 7 украинских треков в голливудском кино
«Американські боги» (American Gods)
Шоуранери: Брайан Фуллер, Майкл Грін
Виробництво: Starz
У ролях: Рікі Віттл, Емілі Браунінг, Кріспін Гловер, Пабло Шрайбер, Іен Макшейн, Джилліан Андерсон
Серіальну екранізацію головного фентезі сучасності (зрозуміло, після «Пісні льоду й полум’я» Джорджа Мартіна), «Американських богів», дружно розкритикували як шанувальники книги Ніла Геймана, так і критики. Скажімо щиро – було за що: наприклад, дуже дивне кастингові рішення з Рікі Віттлом ледь не перетворило «Американських богів» на головну серіальну катастрофу року.
Та цілком можливо, що саме тут і криється – як сказав інший персонаж і з іншого приводу – велика проста правда. Адже Віттл, який грає персонажа на ім’я Тінь, в одному кадрі з украй фактурними Єном Макшейном і Петером Стормаре (разом вони вже знімалися в дилогії «Джон Вік») виглядає лише блідою тінню своїх екранних партнерів.
Втім, незважаючи на нарікання шанувальників Геймана, серіал вдався. Автори скоротили кількість божественних героїв та значно розширили лінію Лори Мун. Актори грають на межі гротеску, однак кожен образ вийшов яскравим і незабутнім: чого лише варті Джилліан Андерсон в ролі Медіа або Емілі Браунінг (пам’ятаєте подружку братика Крея з «Легенди»?) – її Лора ледь не вкрала все шоу у свого екранного чоловіка. Спецефекти, знову ж таки, видовищні.
Чого ж не вистачає? Перестати, нарешті, порівнювати серіал з книгою, розслабитися і отримати задоволення.
«Твін Пікс 3» (Twin Peaks 3)
Шоуранери: Девід Лінч, Марк Фрост
У ролях: Кайл Маклахлен, Медхен Амік, Дена Ешбрук, Шерілін Фенн, Шеріл Лі, Еверетт Макгілл, Девід Духовни
Виробництво: Showtime
Старт третього сезону «Твін Пікса» – не тільки найголовніша серіальна прем’єра цього року, а ще й важлива культурна подія. Девід Лінч, який випустив на екрани свою передостанню роботу, фільм «Внутрішня імперія», понад десять років тому, пообіцяв після третього «Твін Пікса» остаточно піти з кіно: усе ж режисерові вже 71 рік, він втомився.
І потім, саме перший сезон «Твін Пікса», який вистрілив 27 років тому, заклав канон нового серіалу, який замість колишнього «телемила» запропонував вишукане видовище, що за своїми художніми якостями нічим не поступається високобюджетному кінотеатральному фільму. Якби не Девід Лінч та Марк Фрост, не було б ані «Клану Сопрано», ані «Гри престолів» – і Нік Піццолатто цілком віддав належне «Твін Пікс» у першому сезоні свого «Справжнього детектива».
Почему возвращение «Твин Пикса» на экраны стало главным событием телесезона
Повернення Девіда Лінча на телебачення, хто б сумнівався, не розчарувало. Новий сезон «Твін Пікса» – безкомпромісне авторське кіно, в якому режисер послідовно розвиває своє режисерське бачення. Чого лише вартий восьмий епізод: якщо зібрати всі записи в Фейсбуці, запощені в спробі розібратися, що ж, власне, всі ми побачили на екрані, вийде книга не тонша за «Таємний щоденник Лори Палмер». Режисер вкотте розсуває межі можливого, створюючи шоу, якому аналогів на телебаченні ще не було. І хотілося б вірити, що у Лінча, як і чверть століття тому, знову знайдуться здібні послідовники й учні.
«Озарк» (Ozark)
Шоуранери: Білл Дюбук, Марк Вільямс
У ролях: Джейсон Бейтман, Пітер Муллан, Лора Лінні
Виробництво: Netflix
Озарком називається озеро в штаті Мічиган. Головний герой серіалу, названого на честь цього озера, – фінансист і зразковий сім’янин, який відмивав гроші другого за величиною мексиканського наркокартелю, поки схема не дала збій, і наш герой отримав одну з тих пропозицій, від яких неможливо відмовитися. Тепер, щоб врятувати життя своєї родини, йому доводиться починати все спочатку.
Виконавець головної ролі Джейсон Бейтман (сумно) відомий ролями в комедіях на кшталт «Злови товстуху» або «Новорічний корпоратив», тож «Озарк» став для актора дуже амбітним проектом. Як не дивно, досить посередній комік виявився не просто чудовим драматичним актором, а ще й майстровитим режисером-постановником.
Незважаючи на те, що серіал коливається між дуже жорсткою, навіть жорстокою кримінальною драмою і сімейним «телемилом», не пристаючи ні до того, ні до того берега Озарку, інтрига не відпускає ні на хвилину. А сама постановка виконана на дуже високому рівні – друге режисерське крісло не дарма просиджувала чудова Еллен Кьорас, документалістка, яка працювала оператором у Мішеля Гондрі та на двох епізодах «Кава і сигарет» Джима Джармуша. Як режисер вона доклала руку ще й до непоганого серіалу «Потоки».
До речі, учора стрімінговий канал Netflix оголосив про те, що серіал «Озарк» продовжено на другий сезон.Тож пригоди тривають.